evcilclub

Hamster Seçimi ve Bakımı

Hamster Seçimi ve Bakımı

Hamster bakımı. Hamster’lar kemirgenler sınıfına ait küçük, sevimli canlılardır. Evcil kökenleri çok eski değildir ancak tüm dünyada çok hızlı yaygınlaşmıştır. İlk olarak 1930 yılında Suriye’de bir bilim adamı, doğada bulunan bir anne ve yavrularını büyütüp, bu yavruları çiftleştirmesi ile evcil hamsterların çoğalmasını başlatmıştır. Birçok özellikte ve karakterde alt türü vardır. En popüler olanları Şeritli Hamster (teddy bear hamster), Altın Hamster, Cüce Hamster, Çin Hamster.

Şeritli Hamster

Şeritli Hamster

Çin Hamster

Çin Hamster

Hamster Bakımı

Normal şartlarda hamsterlar gece yaşayan canlılardır. Tüm vücut fonksiyonları buna uygundur. Gündüz çok fazla aktiviteden rahatsız olabilirler. Gündüzleri uzun uykuya ve dinlenmeye ihtiyaçları vardır, rahatsız edilmemelidirler. Eğer gece gündüz dengelerini kaybederlerse çeşitli hastalıklara yakalanabilirler ve yaşam ömürleri kısalabilir. Gececi canlılar olmasına karşın gündüzleri yarım saati geçmeyecek ilgi ve aktiviteler onlara zarar vermez. Bu anlamda gündüz çalışan insanlar için çok uygun bir evcil hayvandır. Hamsterlar fazla ilgiden hoşlanmayabilir. Onlara oyun oynayabilecek, hızlı hareket edebilecekleri, istediklerinde gizlenebilecekleri bir yaşam alanı oluşturup, bir akvaryum gibi uzaktan izlemeniz keyif verebilir.

Altın Hamster

Altın Hamster

Cüce Hamster

Cüce Hamster

İdeal Kafes Ölçüleri

hamster kafesiHamsterlar enerjik hayvanlardır ve enerjilerini boşaltmaları için hızlı hareket edebilmelidirler. Bu yüzden onların yaşam alanları bu durum düşünülerek oluşturulmalıdır. Bu durum Avrupa’da bazı ülkelerde kanunlarla korunmuştur. Örneğin; “İsviçre Hayvanları Koruma Kanunu”na göre ideal hamster kafesi 150 x 75 cm boyundan ve 30 cm yükseklikten daha az olmamalıdır. Kafes ne kadar büyük olursa o kadar iyidir. Çok enerjik ve yaramaz bu canlıların doğal hayatta bir gecede ne kadar alanı gezip dolaştıklarını düşünün ve onlara, ona göre bir kafes hazırlayın.

Kafeste Neler Olmalı

Hamster’lar mahremiyetlerine önem verirler. Doğal hayatlarında dışarı çıkmak zorunda kalmazlar ise tüm hayatlarını gözden uzak geçirirler. Bu nedenle onlara kafes içerisinde gizlenebilecek, yalnız kalacak alanlar oluşturmalısınız. Göz önünde uyumak istemeyeceklerinden, bu gizli alanlar içerisinde onlara rahat bir yatak odası tasarlayabilirsiniz. Kapalı alanlar arasında uygun bir yere rahat ettirecek, yumuşak ve sıcak minik bir bölüm yapabilirsiniz. Bunun haricinde gerekli bir diğer unsurda hamster suluğu. Özel olarak tasarlanmış hamster sulukları kullanmanızda fayda var. Zira hamster’lar çok hareketli ve dağınık olabilecekleri için normal bir su kabını sürekli dökebilirler. Bu iki gerekli unsur dışında diğer gereçleri tıpkı bir akvaryum dekore eder gibi zevkinize göre dizayn edebilirsiniz. Dekorun teması aksiyon, hız ve akrobasi olursa çok doğru bir seçim olur. Bu şekilde koltuğunuza oturup izleyeceğiniz hamster kafesinde, minik dostunuz tüm hızıyla size bir akrobasi gösterisi sergileyebilir. Bir koşu tekerleği, bir tünel, bir kay kay ve daha birçok oyun alanı tamamen sizin tercihinize göre düzenlenebilir.

Beslenme

Hamsterların besin diyetinin yarısını ve ana gıdasını tahıllar oluşturmalıdır. Özel hamster yemleri içerisinde minik dostunuzun ihtiyacı olacak tüm tahılları bulabilirsiniz. Buna ek olarak diyetinin diğer yarısını ise çeşitli gıdalar oluşturmaktadr. Bunlar taze yada kurutulmuş otlar, taze sebze ve meyveler ve protein desteği olabilir. Sebzeler için genelde havuç ve turp gibi kök sebzeleri seçebilirsiniz. Meyveler için ise sert, kemirilecek (elma ve armut gibi) meyve dilimleri kullanılabilir. Protein desteği için ise unkurtları ve cırcır böcekleri olabilir. Dikkat etmeniz gereken husus bir hamster asla sürekli sebze yada sürekli meyve ile beslenmemelidir. Bu diyeti uygulamanın zor olacağını düşünürseniz sizin için en uygunu hazır hamster yemleri ve takviye mamaları olur.

hamster yemi

Hamster Bakımı

evcilclub

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. ipek diyor ki:

    çok yararlı bir site. tebrikler

    1. evcilclub diyor ki:

      Teşekkür ederiz.

BİR YORUM YAZ