evcilclub

Gurami Balıkları

Gurami Balıkları

Gurami balıkları bakımı, beslenmesi ve akvaryumu hakkında detaylı bilgiler. Cüce gurami, öpüşen gurami ve inci gurami özellikleri. Uygun bitkiler ve sıcaklık.

Gurami Balıkları

Gurami balıkları, kökeni Asya olan bir tatlı su balığı türüdür. Bakımı, türüne göre değişir, ancak çoğunun temel ihtiyaçları aynıdır. Diğer balık türleri ile iyi ilişkiler kuran, saldırgan olmayan bir balık türü olduğu için, kalabalık akvaryumlarda sık tercih edilen balıklardan biridir.

Genel Özellikleri

Gurami balıkları yalnızca solungaçları ile değil, su yüzeyinden ağızları ile de nefes alabilirler. Bu özellikleri onları daha dayanıklı yapar. Sığ sularda ve oksijen oranı az olan sularda su yüzeyinden aldıkları nefes ile uzun süre idare edebilirler. Ön yüzgeçlerinin altında tel benzeri uzun çubuklar vardır. Toplam 90 türü ve 4 alt familyası bulunur.

Uygun Akvaryum

Gurami balıkları için ideal akvaryum suyu sıcaklığı 24-26 ºC’dir. Bitkili akvaryumlar gurami türleri için oldukça idealdir. Uysal ve barışçıl bir tür olduğu için, birçok balık türü ile beraber beslenebilir. Beta balıkları gibi akvaryum yüzeyinde kabarcıklar yaparak dişiler için yuva hazırlarlar. Erkek gurami balıkları kendi alanlarını ciddi şekilde savundukları için, akvaryumdaki yetişkin erkek gurami sayısını dengeli tutmak gerekir.

Gurami Balıkları Köpük Yuvası

Beslenme

Gurami balıkları birçok akvaryum balığı türü gibi hepçildir. Hem ot hemde ot ile beslenen bu tür, her türden yiyeceği yiyebilir. Genel olarak hazır kuru yemlerle beraber arasıra dondurulmuş canlı yemler ve haşlanmış sebze parçaları ile beslenebilir.

En Yaygın Beslenen Gurami Türleri

 

Cüce Gurami

Cüce gurami, adından da anlaşılacağı gibi küçük yapılıdır. Ortalama 4-5 cm boyundadır. Dişileri sade desenli ve gümüş gri renginde, erkekleri ise mavi, kırmızı çizgilidir. Erkekler üreme döneminde daha parlak ve canlı renkli olurlar. Cüce gurami ortalama olarak 4 yıl yaşar.

 

Cüce GuramiÖpüşen Gurami

Öpüşen gurami balıklarına bu ismin verilmesinin sebebi, birbirlerine kur yaparken öpüşmeleridir. İki farklı renk türü vardır, şeffaf yüzgeçli, turuncumsu pembe ve gri yeşil çizgili pembe. Oldukça büyük bir türdür bu nedenle diğer akvaryum balıkları ile beslenmesi tavsiye edilmez. Diğer gurami türlerinden farklı olarak öpüşen guramiler, kabarcık yuva yapmazlar. Akvaryum zeminine gelişigüzel yumurtalar bırakırlar. Bu nedenle bu türün üretimi daha zordur.

 

Öpüşen Guramiİnci Gurami

Tüm gurami türleri arasında en güzel görünümlü olanıdır. Adının inci olmasının sebebi, desenlerinin akvaryum ışıkları altında, inci gibi parlamasıdır. Boyları 10-12 cm’dir. Sıcak ve hareketli suları sever. Çok sakin bir balık türüdür. Akvaryum içerisinde onları tutmak çok kolay olur.

İnci Gurami

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. bekir diyor ki:

  benim iki tane mavi gurami balığım var büyük olan sürekli diğerini ısırıyor kuyruğunun ve alt yüzgeçlerinin yarısını yedi anlamıyorum neden yaptığını… akvaryumum küçük galiba 8 litre… bana yardımcı olusanız sevinirim

  1. evcilclub diyor ki:

   Balıkların ikiside erkek olabilir.

   1. bekir diyor ki:

    araştırmalarıma göre biri dişi ama bende tam olarak bilmiyorum

   2. sezgin diyor ki:

    Akvaryumunuz küçük olduğundan birbirlerine zarar veriyorlar (alan sahiplenmesi nedeni ile). Bende ki 150 lt tankta iki adet vardı ve şimdi 130 adet oldular 🙂

 2. bekir diyor ki:

  bügün özellikle farklı davranış sergiliyor büyük olan ve sürekli renk değiştiriyor suyun yüzeyine de baloncuk oluşturrmuş ne oluyor acaba bi bilginiz varmı… çok hareketli hiç durmuyor

 3. bekir diyor ki:

  bana acil yardımcı olur musunuz balıklar galiba çiftleşecek ama ben ne yapmam gerektiğini bilmiyorum…büyük olan galiba erkek sürekli kıvrılıyor…. diğrnin peşinden sürekli gidiyor

  1. evcilclub diyor ki:

   Sizin birşey yapmanıza gerek yok. Akvaryumda yumurta bırakabilecekleri birkiler olması yeterli.

 4. bekir diyor ki:

  birki ne demek peki ben çok ayrıntılı bilmiyorum da

 5. bekir diyor ki:

  peki yumurtladıktan sonra balıkları çıkarmam gerekiyor mu ben yumurtaları yiyorlar diye biliyorum da

BİR YORUM YAZ