evcilclub

Guinea Pig / Kobay

Guinea Pig / Kobay

Guinea Pig, doğal ortamı Bolivya, Peru, Ekvador gibi Güney Amerika ülkeleri olan ve sürüler halinde yaşayan bir kemirgen türüdür. Sevimli, peluş oyuncaklara benzeyen görüntüsü ile beğeni kazanan bir evcil hayvandır.

Guinea Pig Genel Özellikleri

Guinea Pig, hem Tavşan hemde Hamster‘a benzeyen bir kemirgen türüdür. Boyut olarak, Hamster‘dan büyük Tavşan’dan ise ufaktır. Kayalık, bataklık veya orman gibi, hertürlü arazide yaşayabilir. Otçul canlılardır ve yabani otlar ile beslenirler. Bir çok farklı tıbbi araştırmada deney hayvanı olarak kullanılırlar. Bu nedenle “Kobay” denildiğinde akla ilk gelen, “Guinea Pig” değilde, denek olur. Kobay Türkçe’de deneylerde kullanılan canlı ve denek anlamına etiketlendiği için genel olarak kullanılan uluslararası ismi Guinea Pig’dir. İngilizce’de pig kelimesi domuz anlamına gelsede, Kobay’lar domuz türü değildir.
Guinea Pig farklı boyutlarda olabilir. Yetişkin bir Guinea Pig’in boyu yaklaşık 20-50 cm arasındadır. Ağırlıkları 1 kilograma kadar çıkabilir. Ortalama 5-6 yıl yaşar. Vücut ısıları, 39-40 ºC’dir.
Guinea Pig’lerin bilinen 13 farklı türü vardır. En bilinen türler, uzun tüylü Peru Kobayları, Dalgalı tüylü Habeş Kobayları ve kısa tüylü Amerikan Kobayı‘dır.
Guinea pig’lerde, önde bulunan uzun ve kesici dişler ile, arkada bulunan azı dişleri olmak üzere toplam 20 diş bulunur.

Genel olarak koyu sarı, kızıl ve beyaz renklerde olsalar da tıpkı, yakın akrabaları tavşanlar ve hamsterlar gibi birçok farklı renk ve desende olabilirler.

“evcilclub”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ