evcilclub

Guinea Pig / Kobay Bakımı

Guinea Pig / Kobay Bakımı

Guinea Pig, renkli ve parlak tüyleri ile herkesin ilgisini kendi üzerine çekebilen sevimli bir evcil hayvan türüdür. Evlerinde sessiz ve bakımı kolay bir evcil hayvan arayanlar için oldukça ideal bir canlıdır. Bu konuda Guinea Pig beslemeyi düşünen ve Guinea Pig sahibi evcilclub ziyaretçilerini bilgilendirmek istedik.

Guinea Pig / Kobay Bakımı

Guinea Pig hassas yapıda bir evcil hayvan türüdür. Ortalama 18-23 ºC sıcaklıkta yaşar. Bu derecelerin altında veya üstünde sıcaklıklara maruz kaldıklarında çeşitli hastalıklara maruz kalabilirler. Tıpkı kafes kuşları gibi, hava akımı, cereyan, soğuk veya direkt güneş ışığına maruz kalmamalıdır.
Guinea Pig, Hamsterların aksine gündüz gezen bir hayvandır. Geceleri genellikle uyuyarak geçirir. Gece uykusuna düşkün olan Kobay’lar yeterli uykuyu aldıklarında, gündüzleri çok aktif ve enerjik olurlar. Ancak yeterli uykuyu alamadıklarında, halsiz ve hareketsiz görünürler. Kobay’lar gündüz uykusunu sevmezler.

Beslenme

Guinea Pig BeslenmeGuinea Pig, Kobay’lar otçul hayvanlardır ve vahşi ortamlarında taze otlar ile beslenirler. Evcil Kobay’lar ise hazır halde satılan ve onların ihtiyacı olan tüm besinleri barındıran hazır yemler ile beslenebilirler. Buna ek olarak Kobaylara günlük taze ot, maydanoz ve çeşitli yeşil sebzeler verilebilir.

Birden Fazla Guinea Pig Bakımı

Birden Fazla Guinea PigBirden fazla Guniea Pig bakımı, daha kolay olabilir. Çünkü bu şekilde Kobay’lar daha mutlu olur. Ancak bu durumda dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. Kobay’lar sık sık çiftleşme isteği duyarlar ve hızlı şekilde üreyebilirler. Bunu önlemek için çoğu Kobay sever iki erkek Kobayı birlikte besleme yöntemini kullanır. Ancak bu da, Guinea Pig’lerin sık sık kavga etmesi ve birbirlerine zarar vermesine neden olabilir. Çünkü Kobay’lar doğal yaşamlarında tek erkekli sürüler halinde yaşarlar. Bir sürüde iki yetişkin erkek bulunmaz. Evcil Kobay’larda bu davranış görülebilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Guinea Pig Dikkat Edilmesi GerekenlerGuinea Pig’ler sadece kafesler içerisinde beslenmezler. Genellikle sahipleri tarafından kafes dışına bırakılır ve ev içerisinde serbestçe dolaşırlar. Böyle durumlarda dikkat edilmesi gerekenler vardır. Ev içerisinde gezen Kobay’ların yaralanması çok sık görülen bir olaydır. Çok meraklı ve buldukları her küçük deliğe yada ev eşyalarının altına, arkalarına girdikleri için, buralardaki çeşitli eşyalara sürtünerek, düşürerek, veya üzerlerine çıkmaya çalışırken yere düşerek yaralanabilirler. Ayrıca Kobay’lar kemirgen canlılar oldukları için, ev içerisinde buldukları herşeyi kemirebilirler. Bunun için herhangi bir nesnenin dikkatlerini çekmesi yeterlidir. Özellikle elektrik kabloları ve prizler bu konuda ciddi tehlike arz eder. Evde bulunan süs bitkileri arasında bazıları Kobay için zehirli olabilir. Bu nedenle serbest bıraktığınız Guniea Pig’i takip etmelisiniz veya dolaşabileceği bir alan belirleyerek bu alanın çevresine, onların ulaşamayacakları (30cm yüksekliğinde) setler koyabilirsiniz. Son olarak dikkat edilmesi gereken hususta Guniea Pig ve diğer evcil hayvanların birarada beslenmesidir. Kedi köpek gibi diğer evcil hayvanlar, bir av hayvanı olan Guinea Pig,  Kobay için tehlike araz eder. Bu hayvanlar bir Kobay’a kolaylıkla zarar verebilirler. Diğer evcil hayvanlar ile bakıldıklarında, Kobay’lar ile diğer evcilleri yanyana getirmemeye özen gösterilmelidir. Ayrıca Guinea Pig zayıf bir bağışıklık sistemine sahiptir ve diğer evcillere kolaylıkla enfeksiyon bulaştırabilir.
Guinea Pig herhangi bir şekilde yaralanır veya hastalanır ise, mutlaka veterinere gösterilmeli veya danışılmalıdır. Guinea Pig çok hassas bir yapıya sahiptir. Veteriner kontrolünde olmadan hiçbir ilaç kullanılamaz. Basit yaralanmalarda kullanılan, koruyucu merhemlere bile vücutları tepki verebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.