evcilclub

Gözleri Olmayan Köpek Şifa Dağıtıyor

Gözleri Olmayan Köpek Şifa Dağıtıyor

Gözleri Olmayan Köpek Şifa Dağıtıyor. Kanada’da bir Golden Retriever hasta, yaşlı veya engelli insanlara terapi uyguluyor. İşinde çok başarılı Smiley’in öyküsü.

Gözleri Olmayan Köpek Şifa Dağıtıyor

Kanada’lı Joanne George iki yaşındayken terk edilen, genetik cüceliği olan ve gözleri olmadan doğmuş olan Smiley isimli Golden Retriever ırkı köpeği ölümden kurtardı. Aradan geçen 10 yıldan sonra Smiley’in hikayesi bambaşka bir hale geldi. 10 yıl önce ölmek üzere olan ve yardıma muhtaç olan Smiley, şimdi yardıma muhtaç olanlara yardım ediyor.

Terapi Köpeği Oldu

Köpeğin sahibi George, CBS News haber kanalına şunları söyledi;

“Ben bu köpeğin bir terapi köpeği olmak zorunda olduğunu fark ettim. Onu başkaları ile paylaşmak zorunda olduğumu hissettim.”

George’un bu düşüncelerinden kısa bir süre sonra, köpeği Smiley sertifikalı bir terapi köpeği oldu ve St. John Ambulans Terapi Köpek programına katıldı.  Bunun dışında Smiley, kütüphane okuma programı ve Stouffville, Kanada yakınlarında huzur evleri ziyaretlerine de katıldı.

Son yedi yıldır Smiley, insanlara, başlarına gelen hastalık veya kazalardan dolayı şikayet etmemelerini ve herşeye rağmen mutlu olmaları gerektiğini öğretiyor. Bu anlamda, insanoğluna bile örnek olacak bir sosyal sorumluluk gerçekleştiriyor.

Köpeğin sahibi George şunları söylüyor;

“Biz insanlar olarak, başımıza gelen kazaları ve acı olayları uzun süre düşünüyoruz. Oysa Smiley geçmişe hiç bakmıyor. Her zaman geleceği düşünüyor veya yaşadığı anın keyfini çıkarıyor. Bunu da insanlara yansıtarak, hastalar, engelliler ve yaşlılar üzerinde çok büyük izler bırakıyor.”

Huzur Evi Ziyaretlerinden Biri Unutulmazdı

George, Smiley ile birlikte yaşadığı bir huzur evi anısını şöyle anlatıyor;

“Teddy, isimli yaşlı bir adam huzur evinde hiç konuşmazdı ve kimseyle iletişim kurmazdı. Ancak Smiley ilk günden itibaren sürekli onunla iletişim kurmaya çalıştı. Başlangıçta çabaları sonuç vermedi, adam konuşmuyor ve iletişim kurmak istemiyordu. Ancak zamanla Smiley onun ilgisini çekmeye başladı. Aralarında yavaş yavaş bir dostluk oluşmaya başladı. Bir gün yaşlı adam, Smiley’in önüne ayaklarını uzatarak yere vurmaya başladı. Smiley’in gözleri olmadığı için, onun ilgisini bu şekilde çekmeye çalışıyordu. Daha sonra bu oyuna Smiley’de katıldı ve ikisi arasında ilginç bir iletişim kuruldu. Bunu fark eden hemşireler şaşkınlıklarını gizleyemediler. Bu zamana kadar yaşlı adam Teddy’nin hiçbir şekilde, herhagi bir iletişime katıldığına şahit olmamışlardı.

Şimdi Smiley ile yaptığımız huzur evi ziyaretlerinde, ziyaret ettiğimiz ilk kişi yaşlı Teddy oluyor.”

Onunla Geçen Zaman Muhteşemdi

George, artık Smiley’in 12 yaşına geldiğini ve yaşlanmaya başladığını söylüyor.

“Artık onun beyazlayan tüylerini görüyoruz ve adımlarının yavaşladığını fark ediyoruz. Ancak biliyoruz ki, Smiley’in sallanan kuyruğu asla durmayacak. Onunla geçen 10 yıl muhteşemdi. O benim düğünümde yüzüklerimi taşıdı. Hamile olduğumda en büyük yardımcım o oldu. Onunla geçen zaman muhteşemdi.

Kaynak: http://www.cbsnews.com/news/smiley-dog-born-without-eyes-serves-as-inspiration/

resim: http://cbsnews2.cbsistatic.com/hub/i/r/2015/03/11/a7a30008-b0f2-4805-afbe-8a19c147ce55/thumbnail/620×350/6512dfc0e84b9ee3bb367288663fccfd/doggy6.png

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ