evcilclub

Gouldian Finch

Gouldian Finch

Gouldian Finch, Golden Finch olarakta bilinir. Gouldian Finch, Zebra İspinozu, kırmızı yüzlü, siyah yüzlü arasındaki farklar. Üretimi, bakımı ve cinsiyet ayrımı.

Gouldian Finch

Gouldian Finch, kökeni Avustralya olan Zebra İspinozu (Zebra Finch) ile benzer özellikler taşıyan bir ispinoz türüdür. Boyunlarında turkuaz renkli bir bant bulunur ve yüzlerinde siyah, kırmızı, kalın çizgiler bulunur. Sırtı, kanatları ve kuyrukları genellikle zeytin yeşili ve yeşil tonlarında, göğsü menekşe veya leylak rengi ve karın bölgeleri kanarya sarısıdır. Yavruların gagalarının altında fosforlu mor bir leke olur. Bu lekeler ebeveynleri tarafından onların çok uzaktan görünmelerini sağlar. Acıktıkları zaman kafalarını yukarı kaldıran yavruların acıktıklarını anne ve babaları uzaktan bu şekilde anlayabilirler.

Gouldian, Golden FinchGouldian Finch Türleri

Gouldian Finch’lerde iki farklı gen tipi vardır. Siyah yüzlü olanlar ve kırmızı yüzlü olanlar. Bu ayrım iki farklı gen yapısından kaynaklanır. Çok sayıda ispinoz (finch) türü olduğu için, ispinozlar arasında melezleşme çok sık görülür. Gouldian Finch türleri arasında melezleşme olduğu zaman, 3. bir yüz rengi ortaya çıkar. Melez Gouldian Finch’lerde gri, kurşuni veya koyu kahve renklerinde yüz rengi olanlar görülür. Aynı durum Saka ve Kanarya melezlerinde de görülür. Her ikiside ispinoz türü olan saka ve kanaryaların melezlerinin yüzleri gri veya kahverengi olur.

Gouldian Finch dünyada nesli tükenmekte olan kuş türleri arasındadır. Son yıllarda avlanması yasaklanmıştır. Dünyanın birçok ülkesinde kafes kuşu olarak beslenen Gouldian Finch’ler artık doğadan alınamıyor, yalnızca kafes ortamında üretilenler kafes kuşu olarak satılabiliyor.

Golden Finch

Cinsiyet Ayrımı

Gouldian Finch cinsiyet ayrımı en belirgin olarak, boyunlarındaki turkuaz renkli halkadan anlaşılır. Erkeklerde bu halka daha geniş ve parlak olur. Dişilerde ise boyun halkası daha ince ve daha mat renklidir. Ayrıca dişi Gouldian Finch’ler üremeye hazır olduklarında gaga renkleri siyaha dönüşür.

Üretimi

Gouldian Finch üretimi, kendisine en çok benzeyen ispinoz türü olan. Zebra Finch üretimi ile aynıdır. Detaylı bilgi için “Zebra Finch Üretimi” adlı konuyu okuyabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ