evcilclub

Golden Retriever

Golden Retriever

Golden Retriver kökeni İskoçya olan bir Av Köpeği türüdür. Tüm dünyada, en yaygın beslenen köpek ırklarından biridir. Çok zeki ve insanlara karşı hoşgörülüdür. Av köpeği olarak üretilmesine rağmen, günümüzde en popüler ev köpeklerinden biridir. Eğitimi çok kolay olan Golden, aile içerisinde bakılmak için oldukça ideal bir köpektir. Golden Retriever aynı zamanda dünyanın en zeki köpeklerinden biridir.

Bu çok özellikli, eski kökenli ve popüler köpeği daha detaylı inceleyelim.

Golden Retriever

Golden Retriever

Golden Retriever

Genel Görünümü

Golden Retriever aktif, vücudu simetrik yapıda, güçlü, her zaman seviyeli ve nazik bir köpek ırkıdır. Kafa yapısı geniş görünümlü, dengeli ve keskin hatlara sahiptir. Burnu tercihen siyahtır. Geniş bir ağıza ve büyük gözlere sahiptir. Gözleri genelde koyu kahverengidir. Kuyrukları tüylü ve düz yapıdadır, uçlarının kıvrık olmaması gerekir. Aşağı sarkık olduğunda dizlerine kadar uzanır. Altın rengi, koyu sarı, krem rengi yada açık kahverengi renklerde olabilir. Leke olarak yalnızca göğüs kısmında ince beyaz çizgi olabilir.
Genel olarak Labrador Retriever ile çok benzer yapıda olan Golden, Labrador’a göre daha uzun bacaklı, daha ince yapılı ve daha uzun tüylüdür.

Karakteri

Golden Retriever tüm dünyada en yaygın beslenen köpek ırklarından biridir. Özellikle çok iyi huylu olması, sevecen ve sadık olması, bunun başlıca nedenlerindendir. Golden Retriever pek çok alanda kullanılan bir köpek ırkıdır. Kökeni av köpeği olan Golden Retriever’lar iz sürme, uyuşturucu arama ve arama kurtarma görevlerinde kullanılabilir. Ayrıca insanlara karşı çok nazik olduğundan yaşlı veya bedensel engelli insanlar için rehber köpek olarak kullanılabilir. Eğitime çok yatkın karakteri olduğundan iyi bir eğitim ile çobanlık yapabilir. Bir çok farklı alanda kullanılabilen Golden türleri, insanlara karşı çok nazik ve hoşgörülü olduğundan, sadece bekçilik ve koruma görevlerinde kullanılamazlar.

Egzersiz ihtiyaçlarını yeteri kadar karşılayamadıklarında, ev içerisinde yaramazlıklar yapabilir. Golden, tüm köpek ırklarında olduğu gibi erken yaşta sosyalleştirilmelidir. Kalabalık ortamlara ve diğer evcillere karşı erken yaşta alışması, yetişkin bir köpek olduğunda sorunsuz davranışlar sergilemesini sağlar. Aksi halde sosyalleşmeyen bazı Golden’larda özellikle yabancı ve kalabalık ortamlarda çekingen tavırlar sıkça görülür.

Golden Retriever oyun isteği yada korktuğu anlar dışında pek havlamaz. Bu açıdan uyumlu bir aile köpeğidir. Çocuklarla en iyi anlaşan köpek ırklarından biridir.

Golden Retriever

Golden Retriever

Bakımı

Golden Retriever tüm dünyada en popüler aile köpeği olsa da kökeni av köpeği olduğundan bol harekete ve egzersize ihtiyacı olan bir köpek ırkıdır. Günlük en az 20 dakikalık yürüyüşlere ihtiyacı vardır. Ayrıca Golden için sık sık daha fazla vakit ayırarak çeşitli oyunlar oynamak ve temel itaat eğitimlerini tekrarlamak onlar için çok faydalı olacaktır. Enerjisini sağlıklı bir şekilde boşaltabilen köpekler evlerinde de daha huzurlu ve keyifli olacaktır.
Uzun tüylerini yılda iki kez dökebilen Golden Retriever’ların tüyleri her gün fırçalanmalıdır. Bu sayede dökülen tüyler daha kolay toplanır ve hava alan cildi daha az tüy dökebilir.
Golden’larda kalça çıkığı problemi sık görülür. “evcilclub” olarak biz, her zaman barınaklardan köpek sahiplenilmesinden yanayız. Ancak barınak dışında, farklı bir şekilde bir Golden sahiplenecek olanların, secereli bir köpek almaları çok doğru olacaktır. Secereli olarak sahipleneceğiniz Golden Retriever’ın ailesinde kalça çıkığı olmamasına dikkat ediniz. Kalça çıkığı genetik yatkınlık ile ebeveynlerden yavrulara geçebilir.

Tarihi

Golden Retriever kökeni 1800’lerin başlarına kadar dayanır. İlk olarak İskoçya’da avcılık ve spor alanında kullanılan bu köpekler daha sonra diğer Avrupa ülkelerinde tanınmaya başladı. Özellikle su kuşları avlarında oldukça başarılı olan Golden Retriever’lar bu özellikleri nedeniyle kısa zamanda tüm Avrupa ülkelerinde üretilmeye başladı. 1913 yılında ilk Golden Retriever kulübü Büyük Britanya’da kuruldu. Ardından 1925 yılında bu ırk, AKC tarafından kayıt edildi.

Genel Özellikleri

(Ölçü değerleri erkek köpekler içindir.)

  • BOYU: 56-61 cm
  • AĞIRLIĞI: 65-75 kg
  • RENGİ: Altın rengi, koyu sarı, krem rengi yada açık kahverengi renklerde olabilir. Leke olarak yalnızca göğüs kısmında ince beyaz çizgi olabilir.
  • TÜY YAPISI: Tüyleri uzun ve yumuşaktır. Yılda iki kez tüy dökerler. Tüylerin sağlıklı bakımı için, hergün fırçalanması gerekir.
  • EĞİTİMİ: Çok kolaydır. Eğitime ve çalışmaya oldukça meraklıdır.
  • HASTALIK YATKINLIĞI: Kalça çıkığı ve katarakt.
  • YAŞAM ÖMRÜ: 10-12 yıl.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ