evcilclub

Fransız Tüy Dökümü ve BFD Hastalığı

Fransız Tüy Dökümü ve BFD Hastalığı

Kanat tüyleri dökülen ve uzamayan muhabbet kuşları. Fransız Tüy Dökümü ve BFD Hastalığı belirtileri, nedenleri ve tedavisi hakkında detaylı bilgiler.

Fransız Tüy Dökümü ve BFD Hastalığı

Siz hiç kanatlarındaki uzun tüyleri uzamayan bir muhabbet kuşu gördünüz mü? Elbette bazı muhabbet kuşlarında görmüş olabilir veya kendi kuşlarınızda tecrübe etmiş olabilirsiniz. İnsan eliyle çekilen uzun kanat tüyleri dışında bu durum ciddi hastalık belirtisidir. Muhabbet kuşları ve bazı papağan türlerinde uzun kanat tüylerinin dökülmesi ve uzamaması iki farklı hastalığın belirtisidir. Bu hastalıklardan biri ne yazık ki ölümcül olan BFD, diğeri ise ne yazık ki kuşun bir daha asla uçamamasına neden olan Fransız Tüy Dökümü.

Fransız Tüy Dökümü

Fransız tüy dökümü hastalığı yavru muhabbet kuşlarını etkileyen kötü bir hastalıktır. Ölümcül olmasa da ne yazık ki bu hastalığı taşıyan kuşlar asla uçamazlar. Genellikle yavrular 6 ile 8 haftalıkken bu hastalık belirtilerini gösterir ve kuşların henüz yeni uzamaya başlayan kanat tüyleri dökülür ve bir daha yerine yenileri çıkmaz. Bazı kuşlarda nadiren hastalık kuş yetişkinliğe yeni adım attığı 4-6 aylık dönemlerde belirtilerini gösterir. Bu durumda kuş sahipleri “Kuşumun kanatları sağlıklıydı, ama sonradan döküldü.” diyebilirler.

Kanat tüyleri dökülen muhabbet kuşu

Tedavisi

Fransız Tüy Dökümü hastalığı ölümcül bir hastalık değildir, ancak ne yazık ki bilinen etkili bir tedavi yöntemi yoktur. Kesin bir bilgi olmasa da bazı veteriner hekimlerin kanat tüylerini güçlendirici ilaçlar hazırlandığı söyleniyor. Başınıza böyle bir durum gelmesi durumunda veterinerinize danışmanızı öneririz.

BFD Hastalığı

BFD hastalığı, “Polyoma Virüsü”nün (bağışıklık sistemi baskılandığında ortaya çıkan bir virüs) neden olduğu bir hastalıktır. Klinik sendrom olarak ilk kez 1976 yılında ABD ve Kanada’da kuşları etkileyen bir hastalık olarak kayıt edildi. Sıcak iklime sahip bölgelerde genellikle papağanları etkileyen bu virüs, Avrupa kıtasında genellikle muhabbet kuşlarını etkiledi. BFD hastalığı genetik olarak nesilden nesile aktarılabilir. Çoğunlukla papağan ve muhabbet kuşu türleri, nadiren de bazı ispinoz türlerini etkilemesi genetik yatkınlıktan kaynaklanır.

Belirtileri

Ölümcül olabilen polyoma virüsü, yenidoğan muhabbet kuşlarında ilk 15-20 gün hiç belirti vermeyebilir. En yaygın belirtisi uzun kanat ve kuyruk tüylerinin dökülmüş olması olsa da, bazı durumlarda karın şişliği ve cilt altında kanama gibi belirtiler gösterebilir. İleri derecede gelişen hastalıklarda, kuşların ölmeden önceki birkaç gün baş ve boyunlarında titreme görülebilir.  BFD hastalığında ölüm oranı virüsün etkili olduğu yaşa bağlı olarak değişebilir. Genel değerlendirmede BFD hastalığından dolayı muhabbet kuşlarında ölüm oranı %25’dir. Bu oran kuşların yaşı ilerledikçe bağışıklık sisteminin güçlenmesine bağlı olarak azalmakta, küçük yaşlarda ise artmaktadır.

Fransız Tüy Dökümü ve BFD Hastalığı

Polyoma Virüsü Nedenleri

BFD hastalığına sebep olan Polyoma Virüsü’nün sağlıksız şartlarda üretilen kuşların yavrularında daha sık görüldüğü tespit edilmiştir. Kuluçka döneminde yetersiz beslenen ve dinlendirilmeden ard arda kuluçka yapan damızlık çiftlerin yavrularında virüs görülme sıklığı, sağlıklı ve dinlenmiş çiftlerin yavrularında görülme sıklığından %80 daha fazla olduğu görülmüştür.
Ayrıca hastalığın genetik yatkınlığı da değerlendirildiğinde, sağlıklı yavru ve damızlık yetiştirmek için, kuşların aile geçmişini bilmek oldukça faydalıdır.

Tedavi

BFD hastalığına neden olan polyoma virüsünü etkisiz hale getirmek için muhabbet kuşlarında ağız içi, burun içi ve göz içi olarak uygulanabilecek bir aşı geliştirilmiştir. Aşı ile virüsü nötralize edici antikorlar, Atina Georgia Üniversitesi’nde yeme yeni düşmüş yavru muhabbet kuşlarında test edilmiş ve başarılı sonuç alınmıştır. İki kuş, deneysel aşı ile kombine ağız içi, burun ve göz içi yollarla aşılanmıştır. Üç kuşa ise, aynı süspansiyon İNTRAMUSKÜLER (kas içi) enjekte edilmiştir. Serum günde 0, 10 mg olarak her kuşa 20 gün boyunca uygulanmış ve hiçbir klinik yan etki gözlenmedi.

Ancak bu aşı testlerinin üzerinden uzun süre geçmiş olmasına rağmen, kullanıma uygun bir aşı bulunmamaktadır. Doğru tedavi için mutlaka veterinerinize danışmanızı öneririz.

Kaynak:
Sage – Richard S. Kingston
Psittacine Hastalıkları Araştırma Grubu University of Georgia, Veterinerlik Fakültesi Atina – 1997

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Emel Açıcı diyor ki:

    Benim yavru muhabbet ucamaz deniliyordu. hatta kuşçu geri ver sana uçan kuş verim dedi. tabiki iade etmedim çünkü birbirimizi çok sevdik. ucmayisini kabullendim.hep omuzumda ve avcumun içinde uyuyordu.vitamin verdim ve her yediğimde de tattirdim.kanatlarını her akşam o ksadim ve bol bol sohbet. birgün aniden 1 metre sonrada kuş gibi uçmaya başladı. ikimizde çoook mutluyuz. SEVGI VE ILGI

BİR YORUM YAZ