evcilclub

Eve yeni gelen yavru muhabbet kuşu bakımı

Eve yeni gelen yavru muhabbet kuşu bakımı

Ziyaretçilerimiz tarafından hem sitede yer alan konulara yapılan yorumlarda, hem iletişim formu ile gönderilen mesajlarda, hemde mail hesabımıza gelen sorularda sık sık yavru muhabbet kuşları ile ilgili sorular alıyoruz. Bu nedenle değerli ziyaretçilerimizin ve yavru muhabbet kuşu besleyenlerin meraklarını giderecek bilgiler paylaşmayı uygun gördük.

Eve yeni gelen yavru muhabbet kuşu bakımı

Yavru muhabbet kuşu bakımı, yetişkin muhabbet kuşlarına göre daha farklıdır. Çünkü minik yavrular çok hassas yapıya sahiptir. Yavrular sizin evinizde doğmuş ise bakımları daha kolay ve rahat olabilir. Ancak yeni sahiplenilen ve eve yeni gelen yavru muhabbet kuşlarında ilk günlerde bazı sorunlar olabilir. Yaşanabilecek bu sorunları sırasıyla, nedenleri ve çözümleri ile birlikte inceleyelim.

Eve yeni gelen muhabbet kuşlarında görülebilecek hastalık ve davranış sorunları şunlardır;

 • İshal
 • Halsizlik
 • Yem yememek, su içmemek
 • Sessizlik ve korku
 • Tüy dökümü (2 aydan daha büyük yavrularda görülür)

Eve Yeni Gelen Yavru Muhabbet Kuşunda İshal

İshal eve yeni gelen yavru muhabbet kuşlarında en sık görülen hastalıktır. Bu konuda ziyaretçilerimiz tarafından sık sık sorular alıyoruz. Yavrular için ishal çoğu zaman tehlikeli bir durum olmamasına rağmen, ciddi hastalıkların belirtilerini ishal ve nezle gibi durumlarla gösterdikleri düşünüldüğünde dikkat edilmesi, öğrenilmesi gereken bir durumdur.

Nedenleri

Yavru muhabbet kuşları çok hızlı bir şekilde büyümelerine rağmen ilk birkaç ayda bağışıklık sistemleri tam olarak gelişmemiş olabilir. Eve yeni gelen yavru muhabbet kuşlarında ishal durumunun en büyük nedeni, kuşların yediği yem ve içtiği suyun değişmiş olmasıdır. Fabrikasyon ürünü olan kuş yemlerinin içeriğinde birçok zararsız katkı maddesi ve yağ bulunur. Bu yağın oranı ve türü değiştiğinde, bağışıklık sistemi henüz tam gelişmemiş olan yavru kuşların sindirim sistemleri geçici olarak bozulur.

Çözümleri

Nedenleri kısmında “Geçici” kelimesinin altını çizdik çünkü, her ne kadar zayıf da olsa tüm yavruların bir bağışıklık sistemi vardır ve hızlı şekilde güçlenmeye devam eder. Kısa süre içerisinde yavrunun sindirim sistemi içtiği yeni suyu ve yediği yeni yemi tanıyacak, bağışıklık sistemi de önlemini alacaktır. Ancak özellikle dikkat etmelisiniz ki, birçok ciddi hastalık ilk belirtilerini ishal olarak gösterebilir. Durumun ciddiyet derecesinden emin olmak için ayrıca Bknz: Muhabbet Kuşlarında İshal

Eve yeni gelen yavru muhabbet kuşunda ishal vakasını kısa sürede atlatmak için altta sıraladığımız çözümleri uygulayabilirsiniz.

 • Yağ oranı düşük yemler kullanın.
 • İshal sizi çok rahatsız ederse tamamen yağsız ve katkısız olan dal darı verebilirsiniz.
 • İçme suyunu sürekli temiz ve taze tutun.
 • İshal durumu düzelene kadar sebze ve meyve vermeyin.
 • Kafesi sabit sıcaklığı olan yerde tutun.

Eve Yeni Gelen Muhabbet Kuşlarında Halsizlik

Yeni sahiplenilen yavru muhabbet kuşlarında yine sık rastlanılan bir durumdur. Tıpkı ishalde olduğu gibi yavru muhabbet kuşlarında doğal karşılanacak bir durum olmasına rağmen, başka bir sorunun belirtisi olmasına da dikkat etmek gerekir. Kuşun halsizliğinin bir sorundan mı yoksa, doğal sebeplerden mi olduğunu birkaç basit gözlem ile öğrenebilirsiniz.

Nedenleri

Ev ortamında doğmuş yavru muhabbet kuşları dünyaya gözlerini açtıklarında sadece anne, baba ve kardeşlerini görebilirler. Ancak üretimhanelerde veya evcil marketlerde dünyaya gözlerini açan yavru muhabbet kuşları çok kalabalık ortamda 10’larca belki 100’lerce muhabbet kuşu görürler ve siz sahiplenene kadar buna çoktan alışırlar. Bu nedenle eve yeni gelen yavru muhabbet kuşları aniden yalnız kalmaya alışamayabilir. Ani gelişen bu yalnızlığa ek olarak başka birçok neden daha yavru kuşun halsizliğine neden olabilir. Örneğin, alıştığı kafesin değişmesi, yaşadığı alanın sıcaklığının değişmesi, hatta tüneğinin ve oyuncaklarının değişmesi gibi.

Çözümleri

Yavru muhabbet kuşlarında halsizliğin tek gerçek çözümü zamandır. Eve yeni gelen yavru muhabbet kuşu yeni ortamına alıştığında emin olun bu halsizliğini size arattıracak kadar hareketli olabilir.

Eve yeni Gelen Muhabbet Kuşlarında Yem Yememe – Su İçememe Durumu

Bazı ziyaretçilerimiz yeni sahiplendikleri yavru muhabbet kuşlarının yem yemeyip, su içmediğinden şikayet ediyor. Daha önce sıraladığımız sorunlar gibi bu da eve yeni gelen yavru muhabbet kuşları için doğal bir durumdur. Üstelik bu durumun ishal ve halsizlik gibi ciddi hastalık belirtisi olma ihtimali de yoktur.

Nedenleri

Yavru muhabbet kuşları 1 aylık olduklarında yem kabuklarını kırmayı öğrenirler ve bu andan itibaren kendi başlarına yem yemeye başlarlar. Yem yemeye yeni başlayan yavrular için kafeslerin zeminine yem dökülür. Bunun nedeni minik yavruların henüz yemlikleri tanımaması, yemliklerin içerisinde yem olduğunu ve oradan yem alınabildiğini tam olarak anlamadıklarıdır. Eve yeni gelen yavrular da henüz yemlikleri tanımıyor olabilir, tanısa da kafesindeki yemliğin şekli ve hatta rengi farklı olduğunda onu farklı bir nesne olarak algılayabilir. Aynı durum suluklar için de geçerlidir. Sulukların içerisinden su içilebildiğini kolay anlayabilmeleri için suluktan su içen kuşları görmeleri gerekir. Bu sebeple yemliği ve suluğu tanıyana, onun içerisinden yem yiyebildiğini, su içebildiğini öğrenene kadar yememesi, veya çok az yemesi, içmemesi doğal bir durumdur.

Çözümleri

Su içmesi için ayrıca bir çözüm üretmenize gerek yoktur. Muhabbet kuşları uzun süre susuzluğa dayanabilirler. Kafesindeki suluğa elbet kısa zamanda alışacaktır. Yem yemesini kolaylaştırmak için ise bir süre kafesin zeminine yem dökün. Göreceksiniz ilk başlarda zeminden yem yiyen yavru, yemliği keşfettiğinde yerden yemeyi kendiliğinden bırakacaktır.

Eve Yeni Gelen Muhabbet Kuşlarında Sessizlik ve Korku

“Yavru kuşu seçerken evcil markette çok hareketli ve canlı görünüyordu, ama eve getirdiğimizden beri çok sessiz ve korkuyor.” diye şikayet eden yavru muhabbet kuşu sahibi çok ziyaretçimiz var. Merak etmeyin minik yavrunuzun herhangi bir sorunu yok. Bu çok doğal ve basit çözümlü bir durum. Tehlikeli herhangi bir durum da yok.

Nedenleri

Tüm hayatınızı aynı oda içerisinde geçirdiğinizi ve hep aynı birkaç kişiyi, nesneyi gördüğünüzü düşünün. Ardından da çok farklı bir odaya, çok farklı nesnelerin olduğu, daha önce hiç görmediğiniz bambaşka bir dünyada olduğunuzu düşünün. Nasıl olurdu? Tıpkı eve yeni gelen yavru muhabbet kuşu gibi sessiz ve ürkek olurdunuz değil mi? İşte yavru muhabbet kuşunun eve yeni geldiğinde sessiz ve ürkek olmasının nedeni bu kadar basit. İlk kez dış dünyayı tanıyor, o minik yüreği ile yeni dünyaya alışmaya çalışıyor.

Çözümleri

Eve yeni gelen yavru muhabbet kuşunuza karşı nazik ve sabırlı olun. İlk günlerde onu korkutmamak için dikkat edin. Ani gürültüler yaratmayın (televizyon, müzik sesi gibi). Kafesinin yerini sık sık değiştirmeyin, alışana kadar hep aynı odada tutun. Arasıra onunla kısık ve nazik bir ses tonu ile konuşun. Göreceksiniz birkaç gün içerisinde minik yavrunuz gürültücü ve yaramaz birine dönüşecek.

Eve Yeni Gelen Yavru Muhabbet Kuşlarında Tüy Dökümü

Bu durum 2 aylık veya daha büyük muhabbet kuşlarında görülür. Önemli bir sorun değil, aksine yavru kuşun sağlıklı olduğunun göstergesidir. Çünkü tüy değiştirmek kuşların bünyesini zorlayan bir durumdur. Kuşlar ancak güçlü olduklarında vücutları tüylerini yeniler.

Nedenleri

Yavru muhabbet kuşları ortalama olarak 3 aylık olduklarında yavruluk tüylerini değiştirirler. Bazı durumlarda 2-2,5 aylık kuşlarda tüy değiştirebilir. Bunun nedeni yeni doğduklarında yumuşak ve daha hassas olan tüy yapılarının, daha sert ve dayanıklı yetişkin tüyleri ile değişmesidir. Ayrıca, kuşların yaşam alanlarındaki sıcaklık ve hava değişimi de onlarda bu değişikliğe neden olabilir.

Çözümleri

Tüy değiştiren yavru muhabbet kuşları tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi iyi bakılmalıdır. Bol bol sebze ve meyve tüketmeli, içme suları daima temiz olmalıdır. Son olarak da kafeslerinin bulunduğu yerin hava akımına (cereyan ve rüzgar) maruz kalmamasına dikkat edilmelidir.

Eve yeni gelen yavru muhabbet kuşlarında sık görülen ishal, halsizlik, yem yememe, su içmeme, sessizlik, korku ve tüy değişimi hakkında detaylı bilgiler verdik. Tüm bu sorunların nedenlerini çözümleriyle birlikte açıkladık. Tüm sorunların sebeplerini değerlendirirken, onların çok hassas ve çok minik olduklarını düşündüğünüz zaman, vücutları ve davranışları ile verdikleri tepkilerin doğal olduğunu anlayacaksınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 15 YORUM
 1. Can diyor ki:

  Erkek eke bir muhabbet kuşum var ve gagataşının üstüne yemek kusuyor. Ne yapmalıyım?

  1. evcilclub diyor ki:

   Herhangi bir şey yapmanıza gerek yok. Bu doğal bir davranıştır. Altta linkini verdiğim konuda inceleyebilirsiniz.
   http://evcilclub.com/muhabbet-kusu-beden-dili/

  2. Can diyor ki:

   Gagataşını almam veya yenisiyle değiştirmem gerekir mi?

 2. Emin Onder diyor ki:

  benim bi muhabbet kuşum var bize çok alışmıştı hep kafesinden çıkardığımızda üzerimize konuyodu hatta parmağımızı biyere uzattığımızda oraya konup parmağımızla kendi yanağını okşuyodu ama bi gün biz dışarı çıkmıştık babam pencereyi açıp çıkmış ondan sonra da içeri kedi girip kuşumu yaklaşık 1,5 metrelik biyerden devirip yere düşürmüş kafesinn içinde yem kabında bile pençe izleri vardı kuş çok korkmuştu ama olaydan yaklaşık 4 ay geçti ve biz yine kuşa aynı hatta eskisinden çok daha iyi davrandık hala parmağımıza bile konmuyo ne yapabiliriz?

  1. evcilclub diyor ki:

   Kuşunuz çok ağır bir şok geçirmiş. Yaşadığı olay sonunda korkudan hayatını kaybedebilirdi de. 4 ay uzun bir süre olsa da yaşadığı şokun ağırlığından dolayı, aynı ilgi ve sabırla beklemelisiniz.

 3. Zekeriya diyor ki:

  Ben yavru bi muhabbet kuşu aldım adam hobi için uğraşıyor ondan aldım sorum muhabbet kuşum elimi uzattığımda çok bağırıyor ve çok korkuyor elime aldığımda kaçacak delik arıyor acaba ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  1. evcilclub diyor ki:

   Muhtemelen kuşunuz daha önce çok korktuğu bir olay yaşamış. Altta linkini verdiğim konu size yardımcı olabilir.
   http://evcilclub.com/muhabbet-kuslarinda-stres/

 4. Zekeriya diyor ki:

  Sorumu yanıtlarını sevinirim arkadaşlar teşekkürler

 5. kbra diyor ki:

  Merhaba . 35 günlük erkek muhabbet kuşu aldım . İlk hafta ona nasıl davranmam gerek onu egitmeye, kafesinden çıkarmaya nezaman başlamam gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim . Teşekkürler

  1. evcilclub diyor ki:

   Merhaba,
   Şimdiden başlayabilirsiniz.

   1. kbra diyor ki:

    Şimdiden başlamam en doğrusu bunun farkındayım . Nasıl baslayacagimi bilmiyorum. Kimi ilk hafta elini kafesin içine bile koyma diyor kimi yerini değiştirme diyor . Kuşum yavru olduğu için onu korkutmak istemiyorum o yüzden yardımcı olmanızı ıstiorum şimdiden teşekkürler

 6. Alp diyor ki:

  Muhabbet kuşumu alalı neredeyse 2 ay oluyor ancak şu ana kadar çok bir yakınlık göstermedi onunla mümkün olduğunca çok konuşup ilgileniyorum ama pek etki etmedi hatta geldiğinden beri çok nadir öttü o da duyduğu kuş seslerine. Alışması için ne yapsam bilemiyorum çünkü internette yazanlarda dahil her şeyi yaptım. Cevaplarınızı bekliyorum.

  1. evcilclub diyor ki:

   Merhaba,
   Yeni aldığınız muhabbet kuşu eğer bir dişi ise, dişi kuşlar çok fazla ötmeyebilirler.

 7. Ali açıkel diyor ki:

  Benim muhabbet kuşum cifleşmiyo 4-5 aydır atmı kafesteler ne yapmam gerekiyo cevaplarsanız sevinirim.

 8. Sevcan diyor ki:

  Bir buçuk ay oldu kusumuzu alalı çık korkuyor hala yanına yaklaşınca titriyor.birde tüy dökmesi var.kafesinde hiç oynamıyor sadece yem yiyeceği zaman yemligine gidiyor.kafesinden çıktığında bile kafesin ustunde öylece duruyor.cok üzülüyorum bu haline.parmagimin ucundan yem yedirmeyi basarabildim daha bu gune kadr.ne yapmalıyım neselenmesi beni sevmesi icin

BİR YORUM YAZ