evcilclub

Evcil hayvanlar için zararlı böceklere dikkat!

Evcil hayvanlar için zararlı böceklere dikkat!

Evcil hayvanlar için zararlı böceklere dikkat! Bahar aylarında ağaçlık alanlardaki tırtıl, ağaç kurdu gibi böcekler. Kedi ve köpeklerde alerjik reaksiyonlar yaratabiliyor.

Evcil hayvanlar için zararlı böceklere dikkat!

Kış mevsiminin bitmesi ve havaların ısınmaya başlaması ile birlikte yeniden canlanan doğada milyonlarca çeşit canlı türü yeniden ortaya çıkıyor. Isınan havalar özellikle böceklerin hızla yayılmasını sağlıyor. Bahar aylarında özellikle şehirden uzak ağaçlık alanlarda görülmeye başlanan tırtıl, ağaç kurdu, çam keseciği gibi böcek türleri evcil köpek ve kediler için zehirli olabiliyor.

Yavaş hareketleri ile meraklı evcil hayvanların ilgisini çeken bu böcekler ile temas eden kedi ve köpeklerde alerjik reaksiyonlar ortaya çıkıyor. Bahar aylarında ailece gidilen piknik alanlarında evcil hayvanlarınızı bu tür böcekler ile temastan koruyun.

Kıbrıs Postası’nın haberine göre Bozcaada, Kıbrıs’ta 3 köpekte görülen alerjik reaksiyonun, çamkese böceği ile temaslarından kaynaklandığı ortaya çıktı.

 Çamkese böceği ile temas eden hayvanlarda alerjik reaksiyonlar, hatta diline değmesi durumunda nekrozlar yaratmakta. Ve bu durumda hayvanların dilinde geri dönüşümsüz lezyonlar bırakabildiği de oluyor. Bozcaada’da ise bu hafta 3 köpekte bu vaka ile karşılaşıldığı ifade edildi.

Bu tür durumlarda acil müdahele yapılmadığı takdirde hayvanların ölümüne neden olabileceğinin de altını çizen yetkililer, özellikle bu mevsimde vatandaşları köpeklerini çamlık alanlarda ve çamkese böceği olan yerlerde gezdirmemesi konusunda uyarıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ