evcilclub

En Yaygın Beslenen Akvaryum Balıkları

En Yaygın Beslenen Akvaryum Balıkları

Ülkemizde akvaryum balıkları arasında en çok tercih edilen balık türleri tatlı su akvaryumu balıklarıdır. Balıklar akvaryum sahiplerinin zevklerine göre döşenir ve akvaryumlara uygun balıklar tercih edilir. Genel olarak birbirine uyumlu türlerden oluşan karma akvaryumlar tercih edilse de. Bazı akvaryumlarda tek tür balık beslenir. “Canlı Doğuranlar” olarak bilinen balık türleri de ülkemizde oldukça yaygın olarak beslenir. Bu balıklara canlı doğuranlar denmesinin nedeni yumurtalarını dışarı atmamalarıdır. Dişi balıklar yumurtaları kendi içlerinde tutar ve yavrular yumurta çatladıktan sonra anne karnından dışarı çıkarlar. Bu sebeple bu tür balıklarda akvaryumlarda tek tür olarak beslenir ve hamile dişiler doğum zamanlarında akvaryum içerisinde diğer balıklardan ayrılır. Bunun nedeni canlı doğacak yavruların diğer büyük balıklara yem olmamasıdır.

Ülkemizde En Yaygın Beslenen Akvaryum Balıkları

japon2

Japon Balıkları

japon4En yaygın olarak beslenen balık türüdür. Özellikle çocukların akvaryumlarda ilk tercihi japon balıklarıdır. Boyları 20 cm’ye kadar ulaşabilir ve japon15 yıl kadar yaşayabilirler. Erkek ve dişileri birbirinden ayırt etmek zordur. Akvaryum zeminine gelişi güzel yumurtlayarak çoğalırlar. Sıcaklık 10 ºC’nin altında değil ise yumurtadan yavrular 7-10 gün arasında çıkarlar. Japon balıkları hem etçil hem otçul oldukları için bu minik yavruları yiyebilirler. Onun haricinde japon balıkları çok küçük olmadıkları takdirde diğer akvaryum balıklarına karşı uysaldır. Tüm otçul balıklarla yaşayabilir. 5-30 ºC sıcaklıkta yaşayabilirler. Onlar için akvaryumda ısıtıcı kullanmanıza gerek yoktur. Sadece bazı özel üretim türlerin yapıları hassas olduğu için 18-23 ºC’de ılık suda yaşayabilirler. Japon balıklarının akvaryum zemininde midye kırığı diye tabir edilen iri kum taneleri bulundurulmalıdır. Bu balıklar ağızlarıyla akvaryum zemininde sürekli yiyecek aradıkları için ağız dolusu bir kumu zeminden alıp geri bırakmaları ile tanınırlar. Japon balıkları bakımı ile ilgili en önemli konu doğru beslenmeleridir. Bu balık türü asla doymaz. Siz ne kadar yiyecek verirseniz o kadar yerler. Gereğinden fazla yem verirseniz kabız olurlar. Japon balıklarının en yaygın ölüm sebebi kabızlıktır. Bunu önlemek için balıklarınızı düzenli ve doğru beslemelisiniz. Ayrıca yaklaşık olarak 10 günde 1 haşlanmış ıspanak yada kabuğu soyulmuş bezelye parçaları vermeniz sindirim sistemlerinin daha doğru çalışmasını sağlar.

Daha detaylı bilgi için “Japon Balıkları Hakkında Bilinmesi Gerekenler” isimli konuyu inceleyebilirsiniz.

Lepistes Balıkları

Erkek Lepistes

Erkek Lepistes

Büyük Kuyruklu Erkek Lepistes Çeşitleri

Büyük Kuyruklu Erkek Lepistes Çeşitleri

En yaygın beslenen bir diğer balık türü de “Lepistes” dir. Bu küçük balıkların boyları en fazla 5 cm olur. Erkekleri çok renkli ve büyük

Erkek Lepistes

Erkek Lepistes

kuyrukludur. Dişiler ise sade renkli yada şeffaf gövdeli ve küçük kuyrukludur. Ülkemizde de pek çok bölgedeki dere ve çay gibi tatlı sularda yaşayan sivrisinek balığının bazı çaprazlama yöntemleri ile çoğaltılmış bir türüdür. Akvaryumda su üzerine serpilen yemlerle beslenirler. Ağız yapıları bu şekilde beslenmeye uyumludur. Barışçıl yapıları vardır diğer balık türleriyle uyumludurlar. Genellikle diğer canlı doğuranlar ile birlikte beslenirler. Lepistes’ler canlı doğuranlar türünden balıklardır. 3-3.5 ayda erişkinliğe ulaşırlar. Gerekli koşullar sağlandığında her akvaryumda rahatlıkla çoğalabilirler. Lepistes’ler sıcak su balıklarıdır akvaryum suları 25-28 ºC sıcaklıkta olmalıdır. Bu yüzden Lepistes akvaryumlarında ısıtıcı bulundurmalısınız. Dişi balıkların gebelik döneminde bu sıcaklığı 2-4 ºC kadar artırabilirsiniz. Erkek balıklar çiftleşme konusunda çok aktif olduklarından akvaryumda erkek balık sayısından 3 yada 4 kat daha fazla dişi bulundurmanızda fayda var. Çiftleşme sırasında yumurtalar dişi balığın karnında döllenir ve bu yumurtalar dişi balığın karnında kalır. Ortalama bir ay civarında bir sürede yavrular yumurtadan çıkmaya başlar ve dişi balık doğum yapar. Eğer akvaryumda bol miktarda bitki yoksa, minik yavrular saklanamaz ve büyük balıklara yem olurlar. Bu nedenle doğum yapmak üzere olan dişileri aynı akvaryum suyu içerisinde ayrı tutmanızda fayda var.

Daha detaylı bilgi almak isterseniz, “Lepistes Balıkları (Guppies)” isimli konuyu ziyaret edebilirsiniz.

Ciklet Balıkları

ciklet akvaryum1ciklet2En yaygın beslenen diğer bir balık türüdür. Levrek familyasından gelirler. Boyları 1 metreye kadar ulaşabilen türleri vardır ancak büyümeleri yaşam alanlarına bağlı olduğundan, akvaryumlarda bu kadar büyümeleri mümkün değildir. Diğer balık türlerine karşı saldırgan ve korumacı yapıları vardır. Bu yüzden tek tür olarak beslenirler. Erkek ciklet balıklarının kafaları düz yapılı dişilerin ise yuvarlaktır. Çoğu türde erkekler daha renkli ve sırt yüzgeçleri daha büyüktür. Bazı türlerde cinsiyet ayrımı yapmak zordur. Sıcak suda daha aktif ve sağlıklı yaşasalar da, akvaryumlarda özel sıcaklık aramazlar. Bu nedenle ısıtıcı kullanmaya gerek yoktur. Kayalık ve bitkiler arasında dolaşmayı severler. Ciklet balıklarının akvaryumlarında genelde kayalık dekor uygulanır. Hem etçil hemde otçul yapıya sahiptirler. Özel yemler ve arasıra canlı yemler kullanılabilir. Ciklet balıkları ağızdan yumurtlayan balıklardır. Öpüşen balıklar olarakta bilinirler. Yumurtlama döneminde dişi balıklar genelde ayrı bir akvaryuma alınır. Dişi ciklet balıkları yavrularına annelik yapmasıyla bilinir. Bu süreçte anne ve yavrular protein ağırlıkları beslenmelidir. Ciklet balıkları yavrularını yemez ancak yinede diğer balıkların yavruları yem olarak görmemesi için en az 1.5 – 2 cm olana kadar anneleri ile birlikte ayrı bakılmaları daha doğrudur.

Ülkemizde beslenen ciklet türleri

  • Yunus Ciklet
  • Sarı Ciklet
  • Prenses Ciklet
  • Frontoza
  • Melek Balığı

“evcilclub”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ