evcilclub

Dışkıları Sağlıkları Hakkında Bilgi Veriyor

Dışkıları Sağlıkları Hakkında Bilgi Veriyor

Muhabbet kuşu ve papağan dışkıları sağlıkları hakkında bilgi veriyor. Dışkı rengi ve şekli nasıl olmalıdır. Sıvı yada katı olması neyi gösterir?

Dışkıları Sağlıkları Hakkında Bilgi Veriyor

Muhabbet kuşu ve papağanların dışkıları, kuşların sağlığı hakkında çok fazla ip ucu veriyor. Dışkı ile ilgili bilinen tek sorunun ishal olması, bu sorunların birçoğunun gözden kaçmasına sebep oluyor. Ancak pankreastan, böbreklere, karaciğerden, psikolojik sorunlara kadar pek çok sağlık durumu dışkıları etkiliyor.

Dışkı rengi ve şekli nasıl olmalı?

Kuşların dışkıları 3 farklı bileşenden oluşur;

 1. Kaka: Bağırsaklar tarafından atılan yeşil yada kahverengi, katı ve tek parçadır.
 2. Ürat: Böbreklerden atılan bir dışkıdır. Beyaz renkli ve krem yoğunluğundadır.
 3. İdrar: Böbrekler tarafından atılan şeffaf sıvıdır.

Dışkıları Sağlıkları Hakkında Bilgi Veriyor

Bu 3 farklı bileşen dışarı atılmadan önce birleşir ve tek bir parça olarak dışarı atılır. Daha önce Muhabbet Kuşlarında İshal konusunda da belirttiğimiz gibi, sıvı dışkılar her zaman ishal belirtisi değildir. Kuşlar bazen daha sıvı, daha katı ve hatta farklı renklerde dışkılar çıkarabilirler.

Dışkıların renkleri, kuşların yedikleri besinlere göre değişkenlik gösterebilir. Dışkının kaka kısmı normal şartlarda sürekli yem/tohum ile beslenen kuşlarda yeşil olmalıdır. Mama ile beslendiklerinde ise kahverengi veya mama içeriğine göre renkli kaka üretebilirler. Taze meyveler veya sebzeler ile beslenen büyük papağanlar kırmızıya yakın kaka üretebilirler. Bu tür yiyecekler iyice sindirildikten sonra dışkı rengi tekrar yeşile döner. Muhabbet kuşları ise taze sebze ve meyveleri daha kolay sindirebildikleri için dışkıları meyve rengini almayabilir.

Ürat ve idrar rengi ise beslenme çeşitliliğine göre değişmez. Ürat daima beyaz ve krem yoğunluğunda, idrar ise daima sıvı ve şeffaf olmalıdır.

Dışkıların şekli ise renklerinden daha az değişkenlik gösterir ancak değişmesi hastalık belirtisi değildir. Kuşlar sulu meyve ve sebzelerden fazla tükettiklerinde doğal olarak fazla idrar olacağı için daha sıvı dışkı üretebilirler. Sindirim normale döndükçe dışkı yoğunluğu da normale döner. Ayrıca kafes kuşları, özellikle papağan türleri stres yaşadıkları zaman da sıvı dışkı üretirler.

Önemli olan, genellikle aynı büyüklükte ve sıklıkta dışkı bırakmalarıdır. Özellikle tek bir muhabbet kuşu veya papağan besleyenler, kafes temizliklerini aynı sıklıkta yaptıklarında, kuşlarının aşağı yukarı ne kadar dışkı ürettiklerini bilirler. Bu sayede kuşlarının dışkılamasında artış veya azalma olduğunda fark ederler. Eğer kuşlarınız çok daha sık veya seyrek dışkı üretiyorlarsa bu bir hastalık habercisi olabilir. Ayrıca papağan ve muhabbet kuşlarının katı dışkıları daima tüp şeklindedir. Ürat veya idrar ile birlikte yayılmış dışkılar da hastalık habercisi olabilir.

Dışkıları Sağlıkları Hakkında Bilgi Veriyor

Hastalık belirtisi olabilecek dışkılar

Kuşların dışkılarında aşağıdaki işaretlerden herhangi biri var ise, o dışkıyı üreten kuşun sağlık sorunu olması kuvvetle muhtemeldir. Hastalık belirtisi olabilecek dışkılar şunlardır;

 • Dışkı üzerinde kan veya kan pıhtısı varsa, kuşun bir bağırsak enfeksiyonu geçirdiği, dişi ise yumurta sıkışması yaşadığı, büyük bir papağan ise bir yabancı nesne yuttuğu ve sindiremediği düşünülebilir.
 • Yeni çıkarılmış bir dışkının sıvı kısmında hava kabarcığı/köpük varsa, yoğun bir gaz belirtisi, sürekli oluyor ise bağırsak enfeksiyonu belirtisi olabilir.
 • Dışkı üzerinde tam sindirilmemiş tohum (yemiş) var ise, bu bir pankreas sorunu olabilir.
 • Yayılmış ve dağınık katı dışkı, ishal ve birçok çeşitli bağırsak enfeksiyonu habercisi olabilir.
 • 1 günden daha uzun süre ile sürekli sıvı dışkı çıkarması, bir böbrek sorunu olduğunu gösterir.
 • Sürekli katı dışkı ise vücutta sıvı kaybı olduğunu gösterir.
 • Beyaz olması gereken ürat kısmının sarı veya yeşilimsi olması, karaciğer sorunlarının habercisidir.
 • Sarı idrar ise böbrek iltihabını gösterir.

Muhabbet kuşu ve papağan türlerinin dışkılarını incelemek, size ilk başta mide bulandırıcı gelebilir. Ancak dışkıların, kuş sağlığı hakkında bize verdiği bilgiler düşünüldüğünde, bu olay katlanılabilir ve gereklidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Cigdem k.d diyor ki:

  Disi muhabbet kusum yumurtluyor. Kakasida bayagi iri. Yaklasik 1 haftadir yemin yani sira.mamada yapiyorum. Yumurta havuc bebe biskuvisi karisimi. Biraz once dikkatimi cekti. Yine iri ve sanki hardal renginde kaka yapmis. Yedigi mamadan olabilirmi. .3gunde birde kivircik veriyordum.

  1. evcilclub diyor ki:

   Evet yediği mamadaki yumurta ve havuçtan olabilir.

 2. byspeel diyor ki:

  kuslarim cok dirgun ve disi ve erkek olarak aldik ikiside devamli konduklari yerde uyuyorlar sikinti varmidir otmuyorlar kolay kolay disi olan biraz halsiz gibi diskisida nbeyaz renk olarak dagiliyor hafif sulu gibi birde disi ve erkek olarak beslersek insana alisirlaemi

  1. ONUR diyor ki:

   o herhalde yerini yadırgadıklarından kardeş bende 3cift kuş besliyorum aynı sıkıntı yeni aldıgım ciftimdede var gecmiştir heral

 3. Ecem diyor ki:

  Benim kuşum 1 gün dışarı çıkmadı. Acaba bize küstü mü?
  Çünkü uçmuyor ne yapabilirim? Böylede besleyip evcilleştirebilir miyim?

 4. ayse diyor ki:

  Merhaba benim kusumum diskisi poposuna yapisiyor ve surekli uyku halinde eski nesesi yok hastaligi ne olabilir

  1. Sercan diyor ki:

   Kuşunuz ishal olabilir. Muhabbet kuşlarında ishal konusun inceleyiniz.

 5. alper diyor ki:

  merhaba benim kuşum sabah farkettim 30 saniye ile 1 dakika arasi sürekli idrarını yapıyor 4 gün önce eşi öldü stresten olabilirmi ama sürekli sıvı deil 1 tane katı yaptı sonrasında sıvı yaptı ve ilk defa gördüm

BİR YORUM YAZ