evcilclub

Dikkat! Bu Köpek Irkları Artık Türkiye’de Yasak!

Dikkat! Bu Köpek Irkları Artık Türkiye’de Yasak!

Son günlerde görsel ve yazılı basın üzerinde sıklıkla yer almaya başlayan “Pitbull” saldırıları ile ilgili olarak şikayetlerin artması üzerine harekete geçen Orman ve Su işleri bakanlığı. evlerde bakılan tüm köpeklerin bulundukları ilçelerdeki belediyelere kayıt ettirilmesini zorunlu hale getirdi. Uygulamanın amacı satılması üretilmesi ve beslenmesi yasak olan bazı ırkların ve bu ırkların melezlerinin takip altına alınması. Bu uygulama hakkında şimdiye kadar herhangi bir haber duyulmamıştı. Ancak Sakarya, Akyazı Belediyesi evlerde ve bahçelerde beslenen sahipli köpeklerin belediye tarafından kayıt ettirilmesi gerektiğini ve bunun bir zorunluluk olduğunu resmen duyurdu.

Dikkat! Bu Köpek Irkları Artık Türkiye’de Yasak!

Kanunda Nasıl Geçiyor

5199 Sayılı Hayvan Hakları Koruma Kanunu’nun 14. Maddesi, hayvanlar ile ilgili yasaklardan oluşur ve 1 Bendi şu şekildedir;

Pitbull Terrier, Japanese Tosa gibi tehlike arz eden hayvanları üretmek; sahiplendirilmesini, ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak; takas etmek, sergilemek ve hediye etmek.

Yani Kanun’a göre Pitbull Terrier, Japanese Tosa köpek ırklarının üretimi, bakılması, ülkemize girişi, satışı ve reklamının yapılması, takas edilmesi, sergilenmesi ve hediye edilmesi yasaktır.

Amaç Köpek Saldırılarını Önlemek

Uygulama bir çok yönden hem evcil hayvan sahiplerini hemde köpeklerden korkan vatandaşları rahatlatacak nitelikte. Son yıllarda caddelerde, ara sokaklarda gençlerin yada küçük yaşta çocukların ellerinde dolaşan pitbull gibi tehlikeli köpek ırklarının, ne zaman nerede, neye saldıracağı belli olmayan bir hale geldi. Bazen bir sokak kedisi, bazen bir sokak köpeği pitbull tarafından parçalanıyor ve küçük yaştaki bilinçsiz sahipleri bunlardan keyif alıyor. Saldırgan nitelikte yetiştirilen bu tehlikeli köpeklerin bir insana saldırmaması için ise köpek adına hiçbir neden yok. Bu uygulama sayesinde belediyeler tarafından tüm köpek ırkları kayıt altına alınırken, hem aşı ve sağlık kontrolleri yapılmış olacak hemde yasak olan kayıt dışı köpekler bulunacak.

Akıllarda Ürkütücü Soru İşareti

5199 sayılı hayvan hakları koruma kanunu 14.maddesi 1 bendinde belirtilen cins hayvanları ve bunların melezlerini sahiplenmeye devam eden ve bu kanuna aykırı hareket edenler hakkında ise hayvan başına 4565 TL idari para cezası uygulanarak bahse konu hayvanlara da el konulacak. Peki bu cezaya maruz kalmak istemeyen bilinçsiz bakıcılıar ne yapacak. Eğer köpekleri ile ceza almak istemedikleri için bu köpekleri serbest bırakırlarsa, toplum içerisinde başıboş kalan bu tehlikeli köpekler nasıl toplanacak ve yakalanana kadar verebilecekleri zarar ne olacak? Bu sorular kanundan ve uygulamadan haberi olan vatandaşları tedirgin ediyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Yasin diyor ki:

  O kanunda bakılmasının yasak olduğunu yazmıyor.

 2. gulay onay diyor ki:

  Neyin ACABA IRKLARA YASAK ..BENCE OLMASI GEREKEN İNSANOĞLUNUN IRKLARI YASAK…..İNSAN GENETİGİNDE KÖTÜLÜK GENİ BULUNDU BENCE O GENLERIDE YOK EDELİM NE FARKEDERKİ İNSAN YADA KÖPEK NASIL YETISTIRIRSEN KARŞILIĞINI ALIRSIN.. BU BÜTÜN CANLILAR İÇİN AYNI SONUÇ. ..SEBEB HEP YETISTIRILIS TARZI… NE EKERSEN ONU BİCERSİN. ..

 3. nursen diyor ki:

  Çok doğru. İnsanın bile yetiştiği çevre çok önemli. Kavganın gurultunun ve sevginin olmadığı yerde bitki bile Yetişmez.

 4. nursen diyor ki:

  Benimde 2 yaşında bir kızım var pitbull onu 25 günlük aldım. Sevgi ile buyuttum

BİR YORUM YAZ