evcilclub

Çöpçü Balıkları

Çöpçü Balıkları

Çöpçü Balıkları tüm akvaryumlara uyum sağlar ve en yaygın beslenen akvaryum balıklarından biridir. Çöpçü Balıkları aslen, Kedi Balığı, diğer bir adı ile Yayın Balığı familyasındandır. Yayın Balıkları’nın bilinen 38 türü bulunur. Corydoras yani ülkemizde bilinen adı ile Çöpçü Balığı, bu 38 türden biridir. 38 Yayın Balığı türünün bilinen 463 alt türü vardır ve en fazla alt türü olan, Çöpçü Balıkları’dır.

Çöpçü Balıkları

Corydoras, yani Çöpçü Balığı alt türleri birbirlerine çok benzedikleri için genel ifadeler ile tanıtılabilir. Ülkemizde en yaygın olan Çöpçü Balığı alt türü, (Acutus) Siyah Benekli Çöpçü Balığıdır. Vahşi yaşam alanları, Güney Amerika Gölleridir. En yaygın olarak Rio, Brezilya ve Peru’da görülür.

Çöpçü Balıkları

Genel Görünümü

Çöpçü Balıklarının bedeni diğer balıklar gibi pullar ile değil, sert bir tabaka ile kaplıdır. Bu sert tabaka balıklarda zırh görevi görür ve zeminde yaşayan bu balık türünü dış tehlikelerden korur. Boyları 7 cm’ye kadar ulaşabilir. İdeal akvaryum ortamında 5-7 yıl yaşayabilir.

Hangi Akvaryumlarda Bakılır?

Çöpçü Balıkları tüm tatlı su akvaryumlarına uyum sağlayabilirler. Ancak en rahat ettikleri akvaryumlar sıcak suya sahip akvaryumlardır. İdeal su sıcaklıkları 25-28 ºC’dir. Ayrıca 6,0-8,0 pH aralığı uygundur. Çöpçü Balıkları sürü halinde yaşayan balıklardır ve bu nedenle akvaryumlarda en az 6 balıklık gruplar halinde beslenmelidir.

Beslenme

Çöpçü Balıkları birçok balık türü gibi hepçildir. Genel olarak bitkiler ile beslense de arasıra et ile de beslenebilir. Bunun için hazır yemler işinizi görebilir. Çöpçü Balıkları zeminden beslendikleri için, vereceğiniz yemlerin zemine ulaşmasından emin olun.

Cinsiyet Ayrımı

Dişiler erkeklere göre daha iri ve büyük olurlar. Erkekler ise genelde ince yapılı olurlar. Dişilerin yüzgeçleri yuvarlak görünümde, erkeklerin ise sivri görünümdedir. Ayrıca yetişkin Çöpçü Balıklarında dişiler erkeklerden daha büyük ve iridir.

Kaynak: planetcatfish.com/corydoras
Çeviri ve derleme: Evcilclub

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ