evcilclub

Cocker Spaniel

Cocker Spaniel

Cocker Spaniel kökeni İngiltere olan bir Av Köpeği türüdür. Kuş avlarında vurulan kuşu bulup getirme görevini üstlenirler. Çok hareketli, neşeli ve oyuncu bir köpek türüdür. Çoğu aileler onu süs köpeği olarak besler. Ev ortamı ve aile yapısına uyumlu, çocuklarla çok iyi anlaşan bir tür olan bu köpeklerde bir ailenin ev köpeği olarak arayabileceği tüm özellikler mevcuttur. Ailesinin isteklerine karşı duyarlıdır ve kolay eğitilirler. Ailesine olan aşırı bağlılığı yüzünden uzun süre yalnız bırakılmamalıdır. Ondan uzun süre ayrılan sahibi geri döndüğünde, ilk karşılaşmaı anında çığlık atarak sevinç gösterisi yapabilir. Avcılık içgüdülerini bastırmak için günlük yürüyüş egzersizleri yeterlidir. Yabancılara karşı saldırgan yapısı yoktur. Tüm av köpeklerinin aksine diğer evcil hayvanlarla iyi anlaşırlar.

Gold Cocker Spaniel

Gold Cocker Spaniel

Amerikan Cocker ve İngiliz Cocker olarak iki türü vardır. İngiliz Cocker daha kısa tüylü, Amerikan Cocker ise uzun tüylüdür. Uzun tüylü olanlar yumuşak ve dalgalı bir tüy yapısına sahiptirler. Tüyleri haftada birkaç kez yumuşak fırça ile taranmalıdır. Ayrıca yılda 2 yada 3 kez traş edilmelidir. Traş işlemi profesyonel olarak yaptırılırsa köpeğiniz güzel bir görünüm kazanabilir. Bu türün kulak ve göz bakımı da önemlidir. Uzun kulaklarını kontrol edemeyip her yere bulaştırabilirler. Özellikle yemek yerken kulaklarını bir toka ile üstten bağlamanız, kulaklarını yemek kabına bulaştırmamalarını sağlayabilir. Ayrıca bu türün göz ve kulaklarında sık sık akıntı olabilir. Bunu bir pamuk yardımı ile temizlemelisiniz. Aksi takdirde göz ve kulakları zarar görebilir.

Parçalı Cocker Spaniel

Parçalı Cocker Spaniel

Kolay eğitilen Cocker Spaniel ‘ler sadece avcılık alanlarında kullanılmazlar. Eğitimi sevmeleri ve yetenekleri sayesinde pek çok farklı alanlarda iş köpeği olarak kullanılabilirler. Çok iyi koku alabilen burunları sayesinde arama kurtara köpekliği ve polis köpekliği yapabilirler. çocukları çok sevmeleri ve oyuncu, hareketli yapılarıyla çocuk terapi merkezlerinde terapi köpeği olarak kullanılabilirler.

Genel özellikleri;

  • boyu: 30-34 cm
  • ağırlığı: 20-25 kg
  • rengi: yüzü temiz, genelde gold renkte yada beyaz üzerine parçalı kahve yada siyah
  • tüy yapısı: kısa ve uzun iki türü vardır, dalgalı, yumuşak tüylü
  • eğitimi: çok kolay
  • hastalık yatkınlığı: en yaygın olarak katarakt ve yalnız bırakıldıklarında anksiyete
  • yaşam ömrü: ortalama 12 yıl

..

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ