evcilclub

Chow Chow

Chow Chow

Chow Chow ülkemizde Çin Aslanı olarakta bilinen, kendine has yapısı ile kolay ayırt edilebilen bir Bekçi Köpeği türüdür. Kökeni Asya olan bu köpekler, en eski köpek ırklarından biridir. Orta boyutlarda, uzun tüylü Chow Chow’lar bağımsız karakterli ve inatçıdır. Bu nedenle eğitimleri zordur. Günümüzde tüm dünyada ev köpeği olarak kullanılsa da, onlar için en ideal bakım alanı bahçelerdir.

Chow Chow Özellikleri

Chow ChowGenel Görünümü

Chow Chow tamamen kendine has buruşuk suratlı yapısı ve yünlü kürkü ile, genel görünümde diğer ırklardan kolayca ayrılır. Büyük bir kafası ve buruşuk yüzü vardır. Gözlerinin etrafındaki buruşuk derisi gözlerini kapatır. Tüyleri çift katlıdır. İlk kat sert ve kaba, ikinci kat ise uzun ve yumuşaktır. Dik bir duruş yapısı vardır. İki omuzu arasındaki mesafe, dirseklerinden omuzuna kadar olan mesafe ile eşittir. Kuyruğu uzun tüylü ve sırtına doğru kıvrıktır. Kahverengi, koyu kızıl, koyu gri, siyah ve krem rengi olabilir.

Karakteri

Chow Chow bağımsız karakterli bir köpek ırkıdır. Sahibi ile olan ilişkilerinde de bu özelliğini korur. Deneyimli bir yetiştiricisi olmazsa, alfa olma eğilimindedir. Chow Chow, karakter olarak genelde bir köpek değil, kedi gibidir. Ailesine sadık bir köpektir ancak yabancılara karşı her zaman şüphecidir. Küçük çocuklara karşı naziktir ancak büyük çocukların kendisi ile oynamasına fazla izin vermez.

Bakımı

Chow Chow bakımında, önemli konuların başında sosyalleşme gelir. Bağımsız karakteri nedeniyle topluma uymak yerine toplumun ona uymasını isteyebilir. Bu özelliğini aşmak için erken yaşlarda diğer evciller ve diğer insanlar ile sosyalleşmesi gerekir. Uzun tüylerinin sağlıklı ve canlı kalması için, haftada en az 2-3 kez fırçalanması gerekir. Ev içerisinde bakıma zor uyum sağlayabilir. Onlar için en ideal bakım alanı bahçelerdir. Eğer bir apartman dairesinde Chow Chow besleyecekseniz, her gün uzun yürüyüşler yapmalısınız. Chow Chow’ların buruşuk alınları nedeniyle görüş alanı çok kısıtlıdır. Yalnızca karşıyı görebilirler. Bakıcılarının bu özelliği bilmeleri gerekir. Bir Chow Chow’a arkadan yada yandan yaklaştığınızda, o bunu görmeyebilir. Ayrıca dışarıda serbest halde dolaşırken, araç trafiğinden uzak tutulmalıdır.

Tarihi

Tarihi tam olarak bilinmese de Chow Chow en eski köpek ırklarından biridir. Kökeni Moğolistan ve Kuzey Çin’dir. Yapılan arkeolojik araştırmalarda M.Ö. 200’lü yıllardan kalma çömlekler üzerinde Chow Chow resimleri bulunmuştur. Chow chow ırkını resmi olarak tanıyan ilk federasyon, 1903 yılında AKC olmuştur.

Genel Özellikleri

(Ölçü değerleri erkek köpekler içindir.)

BOYU: 41-56 cm
AĞIRLIĞI: 22-28 kg
RENGİ: Koyu kahve, kızıl, koyu gri, siyah ve krem rengi olabilir.
TÜY YAPISI: Uzun ve yumuşak.
EĞİTİMİ: İnatçı karakteri nedeniyle zor eğitilir.
HASTALIK YATKINLIĞI: Kalça çıkığı.
YAŞAM ÖMRÜ: 13-16 yıl

“evcilclub”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ