evcilclub

Çankaya’da sokak hayvanlarına ev ortamı eğitimi

Çankaya’da sokak hayvanlarına ev ortamı eğitimi

Eğitimler özellikle yetişkin sokak köpeklerine veriliyor. Sahipsiz yavrulara göre sahiplenilme şansı daha az olan yetişkinler de aldıkları eğitimle sıcak bir yuva bulma yolunda şanslarını bir adım ileri taşıyor.

Çankaya’da sokak hayvanlarına ev ortamı eğitimi

Sahipsiz sokak hayvanlarına yönelik çalışmaları ile Türkiye’de çoğu konuda örnek olan Çankaya Belediyesi sokak hayvanları için yürüttüğü “Şanslıyım” projesi kapsamında bu kez dünyada bir ilke imza atıyor. Barınaklarda yuva arayan sahipsiz sokak köpeklerine uzaman eğitmenler eşliğinde ev ortamı eğitimi veriliyor. Bu sayede barınaklardan sahiplenilen köpekler gönül rahatlığı ile eve getirilebilecek.

GercekGundem.com‘un haberine göre, Çankaya Belediyesi yıllarca sokaklarda zor koşullarda yaşamaya çalışan sahipsiz sokak hayvanlarının, sıcak bir yuvaya kavuşabilmeleri için eğitim almalarını sağladı. Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi ile ortak yürütülen proje ile, Dr. Yasemin Salgırlı Demirbaş koordinatörlüğünde verilen eğitimlerde Çankaya Belediyesi’nin iki veterineri de bulunuyor.

Yürüttüğü 10 farklı projeden biri olan “Şanslıyım Çünkü Eğitim Şansım Var” kapsamında devam eden eğitimlerin en önemlisi olan sokak hayvanlarının eğitimi, Çankaya Belediyesi Çayyolu Geçici Bakım İstasyonu’nda başladı. Mühye’deki barınaktan seçilen Pıtır, Naida, Karam, Dazor, Çapkın, Cesur ve Keş 6 hafta boyunca eğitime tabi tutuldu. Sahiplenilme şanslarını artırmak için uygulanan eğitimin dünyada bir ilk olduğuna dikkat çeken Salgırlı, “Dünyada birçok yerde barınak köpeklerin rehabilitasyon programı uygulanıyor. Ancak sokak köpeğinin ev ortamına uyum eğitimi ilk kez Çankaya Belediyesi tarafından gerçekleştiriliyor” dedi.

Eğitimler Yetişkin Köpeklere Veriliyor

Eğitimler özellikle yetişkin sokak köpeklerine veriliyor. Sahipsiz yavrulara göre sahiplenilme şansı daha az olan yetişkinler de aldıkları eğitimle sıcak bir yuva bulma yolunda şanslarını bir adım ileri taşıyor. 3 aşamalı eğitime tabi tutulan köpeklere öncelikli olarak insanlarla iletişime geçme becerisi öğretiliyor. İnsanlarla iletişimde doğru vücut dili ve davranış şeklinin kullanılmasını amaçlayan eğitimin bu ilk aşamasında, köpeklere insanlarla iletişime geçmek istediklerinde sakin bir vücut dili kullanarak oturma ve göz teması kurmaları gerektiği öğretiliyor. Bu aşamadan sonra ise köpeklere sahiplerinin de hayatını kolaylaştırıcı temel itaat komutları öğretiliyor.

Ev Ortamında Eğitim

Eğitimin en önemli ve en farklı kısmını ise ev ortamına dönüştürülen konteyner içerisinde verilen dersler oluşturuyor. Sokak hayvanları ev ortamında koltuk, halı, yatak, yemek masası gibi objeleri tanıyor, hangisine ne mesafede duracağı öğretiliyor.

Kaynak: http://www.gercekgundem.com/yurttan-haberler/203835/cankaya-belediyesinden-dunyada-bir-ilk

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ