evcilclub

Cane Corso

Cane Corso

Cane Corso köpek ırkı hakkında detaylı bilgiler. Genel görünümü, karakteri, bakımı, tarihi. Nasıl beslenir? Tüy yapısı, boyu, ağırlığı, ev içerisinde uyumu.

Cane Corso

Cane Corso en iyi bilinen koruma köpeklerinden biridir. Sağlam duruşu, kaslı yapısı ve sert bakışları ile karakter özelliklerini görünümüne yansıtan bir köpektir. Cane Corso hakkında bilmek isteyeceğiniz tüm detaylar.

Genel Görünümü

Cane Corso, orta üst boyutlarda, büyük sayılabilecek bir köpek ırkıdır. Sağlam duruşlu ve kaslı yapılı bir köpektir. Büyük kafalı, siyah burunlu ve güçlü çenelidir. Gözleri orta büyüklükte, oval ve karşıya bakar. Derisi çok kalın ve dayanıklıdır. Yoğun, kısa ve parlak tüyleri vardır. Rengi, siyah, kurşuni gri, açık gri, açık kahve. Yüzleri genelde siyahtır. Kulakları, üçgen yapılı, başlangıcı yukarı kalkık, uçları kıvrık ve düşüktür. Kuyruğu, kökünde çok kalın, uçlara doğru incelir. Düz ve sert yapıdadır. Asla kıvrık ve yukarı dönük değildir. Genelde aşağı sarkık ve serbest bırakılmış şekilde taşır. Cane Corso ırkı köpeklere, daha sert ve güçlü bir görünüm vermek amacıyla, bu köpeklerin sarkık kulakları ve düşük kuyrukları kesilir. Ancak Türkiye, Avrupa ve birçok dünya ülkesinde kulak ve kuyruk kesim uygulaması yasaktır.

Cane Corso Foto Galeri

Karakteri

Cane Corso her zaman cesur ve koruyucu bir karaktere sahiptir. Bu ırktan diğer evcil hayvanlar veya insanlar ile yakın ilişki kurması çok fazla beklenemez. Çünkü her zaman yabancılara karşı mesafeli davranır. Ancak ailesine karşı çok sadık bir dost ve koruyucudur. Her zaman bir işi olsun ister. Bu nedenle ev içerisinde bakıldığında sıkılabilir ve ev eşyalarına zarar verebilir. Ancak çiftliklerde bekçi köpekliği, çoban köpekliği, av işlerinde iz sürme görevi ve balıkçılar için dalış köpeği olarak mükemmel uyum sağlayabilir. Cane Corso yaklaşık 18 aylık olana kadar, yavru köpek karakterine sahiptir.

Bakımı

Daha önce hiç köpek beslememiş olanlar için, Cane Corso ilk evcil hayvan olmamalıdır. Çünkü bakımı zor ve sağlam irade gerektirebilir. İnsanlar ile sesli iletişim kurmaktan hoşlanır. Genellikle sevildiğini ve kendisi ile igilenildiğini anladığı zaman havlama benzeri sesler çıkarabilir. Bolca egzersize ihtiyaç duyar. Eğer kuru mama ile besleniyorsa yetişkin bir Cane Corso, günde 2 öğün olarak 4-5 ölçek/bardak mama tüketebilir. Bu miktar köpeğin boyu ve ağırlığına göre değişebilir. Kısa tüylerinin fırçalanma ihtiyacı yoktur. Ancak ev içerisinde besleniyorsa sık sık yıkanabilir.

Cane Corso Foto Galeri

Tarihi

Cane Corso ırkının atası, eski Roma İmparatorluğu’nda İtalya’nın her bölgesinde görülen Roma Molossian ırkıdır. “Corso” ismi, “Cohors” yani çiftlik koruyucusu anlamına gelir. Kökeninde bekçi köpeği olan bu ırk, halen dünyanın en iyi bilinen koruma köpeklerinden biridir.

Özet

(Ölçü değerleri yetişkin erkek köpekler içindir.)

BOYU: 64-68 cm
AĞIRLIĞI: 45-50 kg
RENGİ: Siyah, kurşuni gri, açık gri, açık kahve. Yüzleri genelde siyahtır.
TÜY YAPISI: Kısa ve parlak.
EĞİTİMİ: Kolaydır ancak sert eğitimden hoşlanır.
HASTALIK YATKINLIĞI: Kalça çıkığı ve cilt hastalıkları. (uyuz mikrobuna karşı dirençsizdir.)
YAŞAM ÖMRÜ: 10-12 yıl

Kaynaklar: www.fci.be/
http://dogtime.com/dog-breeds/cane-corso

Cane Corso Foto GaleriCANE CORSO FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ