evcilclub

Bulldog

Bulldog

Bulldog, kökeni çok eski bir İngiliz köpek türüdür. Tarihte boğaları sürmek için yetiştirilen bu köpek türü, günümüzde Süs Köpeği olarak beslenmektedir.

Bulldog

Yavru Bulldog

Genel Görünümü

Bulldog genel olarak simetrik olmayan kırışık bir görünüme sahiptir. Bodur tabir edilecek şekilde boyu kısadır. Tüyleri sert ve tüm vücudunda eşit olmak üzere, kısadır. Yüzü, kısa, yanakları aşağı sarkık ve burnu yukarı doğru eğimlidir.
Kaslı bir görünüme sahiptir. Vücuduna oranla geniş bacakları ve kalçası vardır. Ön bacakları daha kısa ve omzu düşüktür. Kuyrukları kıvrımlı şekilde sırtına doğru yerleşiktir.
Tüm renklerde olabilir. Yalnızca siyah renk, Bulldog için istenmeyen bir renktir.

Karakteri

Bulldog, genel olarak inatçı ve tembel karakterlidir. Ancak lider olma eğilimi yoktur. Her zaman ailesine saygılı davranır. Yabancılara karşı ise oldukça iyi ve cesur bir bekçi köpeği olur. Genellikle görünümü ve sesi, yabancıları ürkütmeye yeterli olur.

Eğitimi zordur, yavaş öğrenir ancak çok yeteneklidir. Öğrendiği şeylere kendi yeteneklerini katarak uygular. Genellikle top oynayan veya kaykay kayabilen Bulldog’lar görülür.

Tüm köpek türlerinde olduğu gibi, Bulldog’larında erken sosyalleşmesi, eğitimi ve gelişimi açısından faydalıdır. Bulldog erken yaşlarda alıştığı takdirde diğer evciller ile uyumludur. Ailesine karşı çok sadık olan bu köpek türü çocuklar ile çok iyi anlaşır ve çocukların yakın korumalığını yapmaya gönüllüdür.

Eğitim, gezinti veya oyun dışında Bulldog, tembel mizaçlıdır. Onları evin içerisinde en sık olarak, bir kanepe yada minder üzerinde şekerleme yaparken görürsünüz. Sarkık yanakları ve yukarı dönük burun yapıları nedeniyle, uyurken çok horlarlar. Aynı zamanda sarkık yanakları nedeniyle bolca salya dökerler.

Bakımı

Bulldog kökeninde korumacı ve saldırgan bir köpek ırkı olsa da günümüzde çoğunlukla aile köpeği olarak beslenir. Ev içerisinde fazla aktif değildir Ancak yinede düzenli egzersizlere ihtiyaç duyar. Çok uzun süreli egzersizlere ihtiyacı olmasa da, yeterli egzersiz yapmadığında kilo almaya meyillidir. Onlar için en ideal egzersiz, günlük kısa yürüyüşlerdir. Uzun gezintiler, oyunlar yada eğitimler sonrasında Bulldog mutlaka bir köşede şekerleme yapmak isteyecektir.

Eğitime çok yatkın değildir. Öğrenemediği konularda onları zorlamayın. Ancak öğrendiklerini asla unutmazlar.

Bulldog kafa ve yüz yapısı nedeniyle genellikle nefes sorunu yaşar. Bu sorun, sıcak ve havasız ortamlarda daha da artar. Özellikle yaz aylarında Bulldog kesinlikle güneş altında uzun süre kalmamalıdır. Dikkat edilmesi gereken diğer bir hususta, Bulldog’lar iyi yüzücü değildir. Çoğu zaman su içerisinde ağızlarını kapatamazlar. Herhangi bir havuz, göl yada deniz kenarında onları gezdirirken dikkatli olmalısınız.

Bulldog sert ve düz bir tüy yapısına sahiptir. Tüylerinin canlılığı ve parlaklığını koruması için, haftada 1 kez fırça ile taranması uygun olacaktır.

Tarihi

Bulldog kökeni çok eski olan bir köpek türüdür. Günümüzde İngiliz Bulldog olarak bilinir, ancak Roma döneminde, arenalarda dövüştürülen köpeklerinde Bulldog ırkı olduğuna dair yazılar bulunur. Bu köpek ırkı halen o sert, vahşi görünümünü korusa da, günümüzde oldukça sevecen, çocukların dostu olan bir aile köpeğidir.

Genel Özellikleri

(Ölçü değerleri erkek köpekler içindir.)

  • BOYU: 40-50 cm
  • AĞIRLIĞI: 25-30 kg
  • RENGİ: Her renkte olabilir, yalnızca siyah renk kabul edilmez.
  • TÜY YAPISI: Tüyleri sert ve düz yapıdadır. Tüm vücudunda aynı uzunluktadır.
  • EĞİTİMİ: Zordur. Ancak öğrendiğini asla unutmaz.
  • HASTALIK YATKINLIĞI: Solunum yetersizliği.
  • YAŞAM ÖMRÜ: 8-10 yıl.

“evcilclub”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ