evcilclub

Boxer / Köpek Irkları

Boxer / Köpek Irkları

Boxer orta boylu bir Bekçi Köpeği türüdür. Günümüzde genellikle aile köpeği olarak beslenir. Boxer için, çocuklarla en iyi anlaşan köpek ırkı denebilir. İnsanları eğlendirmek ve mutlu etmekten çok hoşlanır. Bu yeteneğini kullanarak kendi yaramazlıklarını affettirir.

BOXER

BoxerGenel Görünümü

Boxer, genel görünümü ile her zaman sevimli ve neşeli bir köpektir. Bir Boxer, yuvarlak gözleri, buruşuk suratı, sarkık yanakları ve küçük suratı ile size baktığında gülümsememek kaçınılmazdır. Rengi, kızıl – beyaz, kahverengi – beyaz veya pas rengi – beyaz olur. Beyaz kısımlar ayaklarında, göğsünde ve yüzünde olabilir. Tamamen beyaz Boxer’larda vardır. Ancak bu ırkta en sık görülen hastalık olan genetik sağırlık, beyaz Boxer’larda daha çok görüldüğü için beyaz Boxer pek tercih edilmez ve üretilmez. Avrupa’da yakın geçmişe kadar birçok Boxer sahibi, köpeklerinin kuyruklarını ve kulaklarını kestiriyordu. Ancak son dönemlerde bu uygulamadan yavaş yavaş vazgeçilmeye başlandı. Günümüzde çoğu Boxer sahibi, köpeklerinin kuyruk ve kulaklarını orjinal halinde bırakıyor. Kulaklarda kesim uygulaması yerine dikleştirme uygulamalarını tercih edenlerin oranı da oldukça fazla. Köpeklerde kulak ve kuyruk kesimi uygulaması ülkemizde yasaktır.

Karakteri

Boxer ırkı köpekler, yavruluk dönemi en uzun olan köpeklerdir. Bir Boxer 3 yaşına gelene kadar yetişkin sayılmaz. Her zaman cesur ve zekidir. Ailesine çok sadık ve koruyucudur. Eğitimi çok sever ve disiplinlidir. En sıkı eğitim koşullarında bile heveslidir. Çocuklara karşı çok sabırlı ve sevecen bir yapısı vardır. Çok uzun bir çocukluk dönemi geçirdiği için çocukları en iyi anlayan köpek ırkı olabilir.
Boxer sahipleri, genellikle köpeklerinin enerjik hareketlerinden çok hoşlanırlar. Sırf bu nedenle Boxer besleyenlerin sayısı fazladır. Genellikle, insanlara komik ve eğlenceli gelen davranışlar sergilerler. Komik köpek videolarının başrollerinde genellikle Boxer olur. Bu eğlenceli özelliklerini, bilerek sergilediklerini düşünenler vardır. Boxer, insanları eğlendirmekten ve mutlu etmekten hoşlanır. Bu konuda kendine has bir yeteneği vardır ve bu yeteneğini, kendi yaramazlıklarını affettirmek için kullanabilir.
Çok eğlenceli ve sevecen bir aile köpeği olsa da, Boxer bir bekçi köpeğidir ve yabancılara karşı her zaman sevimli olmayabilir. Orta boyutlarda olmasına rağmen oldukça güçlü ve sertlikten hoşlanan bir köpektir. Yabancılara karşı tehditkar ve tehlikeli olmaması için erken yaşta sosyalleştirilmesi gerekir.

Bakımı

Bekçi köpeği olmasına rağmen, 4 mevsim dışarıda beslenebilecek bir yapısı yoktur. Kısa burun yapısı, aşırı sıcak ve nemli havalarda köpeğe çok sorun yaşatır. Kısa tüylü ve ince yapılı kürkü, kış aylarında onları soğuktan korumaz. Ayrıca çok uzun süre yalnız ve ailesinden uzak kalan Boxer köpekler, huysuz ve saldırgan olmaya meyillidir. Bu özellikleri ve çocuklar ile çok iyi anlaşması, Boxer için en ideal bakım alnının ev olduğunu gösterir.
Boxer çok hareketli bir köpek ırkıdır. Bol egzersize ve oyuna ihtiyaç duyar.
Sarkık yanakları, kısa ve yukarı dönük burun yapıları nedeniyle Boxer, uyurken yüksek sesle horlar. Ayrıca yine aynı sebeplerden dolayı, tüm sarkık köpekler gibi Boxer’da fazla salya döker.
Tüylerinin bakımı ve sağlığı için haftada bir sert fırça ile taranmalıdır. Yılda bir defaya mahsus, genellikle bahar aylarında tüy döker.

Tarihi

Boxer, Alman kökenli köpek ırklarından biridir. 19. yüzyılın sonlarında geliştirilmeye başlanmıştır. 1. Dünya savaşı sonrası, çok beğenilen Boxer ırkı köpekler Amerika’ya götürülmüş ve orada üretilmeye başlanmış. Günümüzde bazı Boxer türlerine Amerikan Boxer denilmekte.
Kökeni, Alman Mastif köpekleri ve Bulldog’lar olarak bilinir.

Boxer, Almanya’da ilk başlarda yırtıcı hayvan ve yaban domuzu avlarında kullanıldı. Avdaki görevi, yaban hayvanını bulmak ve avcılar gelene kadar oyalamaktı. Ancak bu özelliğini giderek yitirdi ve daha sonra kırsal alanlarda, sürü koruma köpeği olarak, şehir hayatında ise, kasapların etlerini koruyan köpekler olarak kullanıldı. Bu görevde daha başarılı olan Boxer günümüze kadar bekçi köpeği olarak geldi.

Genel Özellikleri

(Ölçü değerleri erkek köpekler içindir.)
BOYU: 55-65 cm
AĞIRLIĞI: 25-32 kg
RENGİ: Kızıl, kahverengi – beyaz yada pas rengi – beyaz olabilir.
TÜY YAPISI: Tüyleri kısa, sert ve düz yapıdadır.
EĞİTİMİ: Kolaydır. En sıkı eğitimlere bile kolay uyum sağlar.
HASTALIK YATKINLIĞI: Genetik sağırlık.
YAŞAM ÖMRÜ: 10-12 yıl.

“evcilclub”

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ