evcilclub

Boston Terrier

Boston Terrier

Boston Terrier ırk özellikleri. Bakımı, beslenmesi, boyu, rengi, tüyleri, ağırlığı, hastalıkları, tarihi ve karakteri. Evde bakılabilir mi? Saldırgan olur mu?

Boston Terrier

Boston Terrier, kökeni ABD olan, nazik karakterli, canlı görünümlü, dik bakışlı ve çok sevimli bir köpek ırkıdır. Apartman daireleri ve ev içerisinde kolaylıkla bakılabilir. Oyuncak köpekler olarak tabir edilen, sevimli ev köpekleri grubundandır.

Boston Terrier Genel Görünümü

Genel Görünümü

Boston Terrier, tüm teriye ırklarında olduğu gibi enerjik görünüme sahip, canlı ve dik bakışlı, kısa burunlu, minyatür bir köpek ırkıdır. Kuyruğu vücuduna oranla kısadır. Bacakları ve sırt yapısı, kare görünümdedir. Ne ince görünümlü, nede kaslı yapılıdır. Burnu siyah, gözleri yuvarlak, koyu renkli ve büyüktür. Yanakları hafif sarkık, kulakları dik ve küçüktür. Tüyleri kısa, düz, ince ve parlak görünümdedir. Rengi siyah veya koyu duman rengi üzerine, geniş beyaz desenlidir.

Karakteri

Boston Terrier, ailesine ve ailedeki çocuklara çok düşkün, mükemmel bir ev köpeğidir. İnatçı ve başına buyruk karakteri nedeniyle eğitimi zordur. Ancak inatçı da olsa, Boston Terrier, nazik Amerikalı olarak bilinir. Yabancılara, diğer evcil hayvanlara ve hatta yerini işgal etmek isteyen diğer köpeklere karşı bile oldukça nazik davranır. Asla kavgacı veya saldırgan değildir.

Boston Terrier Karakteri

Bakımı

Boston Terrier, tüm kısa burunlu köpekler gibi sıcak, soğuk ve nemli havalardan korunmalıdır. Yine, tüm kısa burunlu köpeklerde olduğu gibi, uyurken horlar. Sindirim sistemi yavaş çalışan bir köpek ırkıdır. Beslendikten sonra uzun süre şişlik yaşayabilir ve bol gaz çıkarır. Gaz çıkaran bir köpeğe tahammül edemeyenler için uygun değildir! Yetişkin Boston Terrier’lerin küçük leğen kemikleri, büyük kafalı yavruların doğumunda anne köpeklere oldukça zorluk çıkartır. Bu nedenle Boston Terrier’ler genellikle sezeryan ile doğum yapar. Kısa tüyleri haftada bir fırçalanmalıdır. Ayrıca büyük gözleri de sık sık temizlenmelidir.

Tarihi

Boston Terrier, ilk olarak 1800’lü yıllarda ABD, Boston, Massachusetts’te ortaya çıkmıştır. Tarihi hakkında birçok hikaye vardır. En bilineni, o dönemin varlıklı aileleri tarafından, arabacı köpekler üretmek için, şuan nesli tükenen İngiliz Beyaz Terrier ve Buldog‘ları çiftleştirerek ortaya çıkardıkları ve ilk Boston Terrier’lerin 1865 yılında ortaya çıktığıdır. İlk başlarda yaklaşık 30 kg ağırlığındaki köpekler giderek küçüldü. İlk başlarda, Boston Bull Terrier, Boston Bulldog gibi isimleri vardı. Boston Terrier olarak ilk resmi ırk kaydı, 1893 yılında AKC tarafından yapıldı. Günümüzde ise ABD’de en yaygın aile köpeklerinden biridir.

Yavru Boston Terrier

Özet

(Ölçü değerleri yetişkin erkek köpekler içindir.)

BOYU: 38-43 cm
AĞIRLIĞI: 6-11 kg
RENGİ: Siyah yada koyu lacivert üzerine geniş beyaz desenli.
TÜY YAPISI: Kısa, ince, düz ve parlak.
EĞİTİMİ: İnatçı ve başına buyruk karakterlidir. Eğitimi zordur.
HASTALIK YATKINLIĞI: Katarakt ve büyük gözleri nedeniyle kornea ülseri sık görülür.
YAŞAM ÖMRÜ: 13-15 yıl

Kaynaklar:
http://www.fci.be/
http://dogtime.com/dog-breeds/boston-terrier
Çeviri ve derleme:
Evcilclub

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ