evcilclub

Border Collie

Border Collie

Border Collie özellikleri. Dünyanın en zeki köpeklerinden biri olan ırk hakkında tüm detaylar. Bakımı, beslenmesi, hastalık yatkınlığı, karakteri ve eğitimi.

Border Collie

Çoban köpeği denildiği zaman tüm Dünyada ilk akla gelen ırk, Border Collie olur. Bu ırk sürü gütme konusunda inanılmaz bir yeteneğe ve enerjiye sahiptir. Çiftlikler için mükemmel sayılabilecek bir iş köpeği ve çoban köpeği olabilir. Ancak şehir hayatında ve apartmanda beslenmesi durumunda çeşitli problemler ortaya çıkabilir.

Border Colie

Genel Görünümü

Border Collie orta boylu, atik ve dikkatli bir duruşa sahip, uzun burunlu ve sivri kulaklıdır. Kuyruğu genellikle aşağı doğru serbesttir. İki kat tüy yapısına sahiptir. Alt tabaka yumuşak ve kısa, üst tabaka ise uzun ve serttir. Rengi beyaz üzerine siyah, gri veya kızıl olabilir. Yanaklarında ve göz kapaklarında sarı, kahverengi lekeler görülebilir. Göğsü her zaman beyazdır.

Karakteri

Border Collie dünyanın en zeki köpek ırklarından biridir. İnsanların hislerini anlayabildikleri söylenir. Çoğu zaman sahibi komut vermeden, ne demek istediğini anlar. Ancak her ırkta olduğu gibi olumsuz karşılanan karakter özellikleri de vardır. Bu birkaç kötü özellik, onların mükemmelliği kıl payı kaçırmalarına sebep olur. Border Collie çok zeki ve çok enerjik olduğu için kontrol altında tutmak zordur. Her zaman yapacak bir iş arar. Eğer çobanlık yapmıyorsa ve bir işi yoksa, günlük egzesiz ihtiyacı çok fazla olacaktır. Eğitimi çok kolaydır. Ancak sürekli eğitim istediği için, normal zamanlarda da sahiplerini oldukça şaşırtabilirler. Sadece kendilerine verilen eğitim ile yetinmezler, kendi algıladıkları ile öğrendikleri çok şey olur.

Şehir hayatında doğmuş veya küçük yaşta şehre getirilmiş yavru Border Collie’lerde utangaçlık ve ürkeklik çok sık görülür. Bunun için erken yaşta sosyalleştirme eğitimi verilmelidir.

Yavru Border Collie

Bakımı

Border Collie için en ideal bakım alanı çiftlikler, köy evleri veya geniş bahçeli evlerdir. Tam anlamıyla bir işkoliktir. Her zaman yapacak bir işi olmalıdır. Aksi halde kendisine iş yaratacaktır ve bu çoğu zaman sorun olabilir. Ayrıca çobanlık içgüdüsü çok yüksek olduğu için, sosyalleştirme eğitimi yeterli olmayanlar, bisiklet, motosiklet, kediler ve küçük çocuklar gibi hareket eden her şeyin peşinden koşabilir.

Border Collie için en uygun beslenme günde 2 öğün şeklindedir. Kuru mama ile beslenenler için. 2 ölçek (yada 2 bardak) mama iki öğüne bölünerek verilebilir.

Uzun tüylü olmasına rağmen, çok sık taranmak istemez. Sert tüylerini haftada bir fırçalamak, dökülen tüyleri toplamak ve cildini havalandırmak için yeterlidir. Ayrıca yine haftada bir mutlaka kulak içlerini pamuklu bir çubuk ile temizleyin. Ortalama yılda 3 kez yıkanabilirler. Bu yaşadığı alana bağlı olarak değişebilir. Köpek üzerinde koku oluşmaya başlaması, yıkama zamanının habercisidir.

Border Collie Ailesi

Tarihi

Border Colie ilk olarak, İngiltere ve İskoçya’da koyun sürülerini gütmek amacıyla yetiştirilen köpeklerden üretilmiştir. Tarih boyunca görevini en iyi şekilde yapan bu ırk, halen küçükbaş hayvanlar için Dünya’nın en iyi çoban köpeği olarak görülür. Irk ilk olarak 1860 yılında İngiltere’de bir köpek fuarında tanıtıldı.

Özet

(Ölçü değerleri yetişkin erkek köpekler içindir.)

BOYU: 48-56 cm

AĞIRLIĞI: 35-45 kg

RENGİ: Beyaz üzerine siyah,gri veya kızıl örtülü. Yanakları ve göz kapaklarında sarı, kahverengi lekeler görülebilir. Göğsü her zaman beyazdır.

TÜY YAPISI: Çift kat tüy yapısı vardır. Alt kat kısa ve yumuşak, üst kat ise uzun ve sert.

EĞİTİMİ: Çok kolaydır. Sadece öğretilen ile yetinmez. Kendiliğnden yapması gerekeni algılayarak uygulayabilir.

HASTALIK YATKINLIĞI: Epilepsi, kalça çıkığı.

YAŞAM ÖMRÜ: 12-15 yıl

Kaynaklar: http://dogtime.com/dog-breeds/border-collie
http://www.dogbreedinfo.com/bordercollie.htm

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ