evcilclub

Başakşehir’liler sokak hayvanları için barınak tasarladı

Başakşehir’liler sokak hayvanları için barınak tasarladı

Başakşehir’liler sokak hayvanları için gönüllü çalışma başlatarak el yapımı barınaklar hazırladılar.

Başakşehir’liler sokak hayvanları için barınak tasarladı

Başakşehir Living Lab Sokak hayvanları için anlamlı bir atölye çalışmasına imza attı.

Başakşehirliler yaklaşan soğuk havalarda sokak hayvanları üşümesin diye artık malzemelerden hayvan barınakları yaptı.

Başakşehir Living Lab bünyesinde gerçekleştirilen Sokak Hayvanları için Barınak Atölyesi’ne öğrenciler, ev hanımları katıldı. Atölye de yapılan barınaklar katılımcıların belirlediği noktalara bırakılacak. Endüstriyel Tasarımcı Gülbahar Coşkun’un önderliğinde gerçekleşen çalışmada katılımcılara atölyenin içeriği ve yöntemleri hakkında bilgiler aktarıldı.

Artık malzemeler sıcak yuvalara dönüştü

Atölye katılımcıları hayallerinde ki barınakları önce kâğıt üzerine aktardı, ardından artık malzemeleri kullanarak çizimlerini hayata geçirdi. Tasarlanan barınaklar sokak hayvanlarını daha sıcak tutması için strafor ve su geçirmez bantlarla kaplandı. Ortaya çıkan barınaklar, katılımcılar tarafından süslenerek tamamlandı.

Atölye çalışması sonunda ortaya çıkan ürünler katılımcılar tarafından belirledikleri noktalara bırakılacak.

Başakşehir'liler sokak hayvanları için barınak tasarladı

Küçük bütçelerle barınak yapılabiliyor

Anlamlı atölye çalışmasına katılmaktan dolayı mutlu olduklarını belirten katılımcılar düşüncelerini şu şekilde dile getirdi;

Isra Kutay: “Hayvanları çok sevdiğim için bu atölyeye katıldım. Öncelikle bizi bilgilendirdiler, daha sonra bir karton kutuyu nasıl değerlendirebiliriz bunu çizmemizi istediler, bizde çizdik. Ben kedi barınağı tasarladım. Barınağın alt tarafını soğuk almaması için biraz yüksek tasarlıyorum. Tamamen kedinin rahat edebileceği şekilde tasarladık. Bu barınakları daha sonrasında geliştireceğiz, eksiklerini gidereceğiz, mesela bir mama kabı olabilir.”

Gülşah Karaeli: “Aile ve gençlik komisyonunda görevliyim. Biz zaten çocuklar için bir şeyler yapmayı planlıyorduk, böyle bir çalışmanın önce biz eğitimini alıp sonra da onlarla birlikte çalışmanın daha verimli olabileceğini düşündük. Çok küçük bütçelerle barınaklar yapılabiliyormuş. Burada öğrendiklerimizle çocuklarla da böyle bir atölye çalışması yapmayı planlıyoruz.”

Hilal Balarısı: “Aydın Üniversitesi’nde öğrenciyim. Hayvanların özellikle kışın, zorlu hava koşullarında barınabilecekleri alanlar yok. Bunlardan faydalanabilmeleri için böyle alanlar tasarlamaya çalışıyoruz, özellikle kışın daha çok kullanışlı olacağını düşünüyoruz. Biz barınağımızı hayvanların kullanabileceği alanlara yerleştireceğiz mesela park alanlarına.”

Kaynak: Başakşehir Belediyesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ