evcilclub

Apartmanda köpek beslerken haklarımız neler?

Apartmanda köpek beslerken haklarımız neler?

Apartmanda köpek beslerken haklarınız neler? Apartmanda beslenen köpek hangi durumlarda şikayet edilir? Evden köpeği alma yetkisi kimlerde vardır? Ev sahibi veya kiracı olmak durumu değiştirir mi? Havlayan köpek şikayet edilebilir mi?

Apartmanda köpek beslerken haklarımız neler?

Büyükşehirlerde hayatımız toplu yaşam alanlarında geçtiği için evcil hayvan besleyen insanlar evcil dostlarına apartman dairelerinde bakmak zorunda kalıyor. Toplu yaşama kurallarının geçerli olduğu apartman dairelerinde köpek beslemek ise çoğu zaman sorun oluşturuyor. Apartman dairesinde köpek besleyen insanlar, komşuları tarafından şikayetlere ve bazı durumlarda tehditlere maruz kalıyor.

Apartman dairesinde köpek beslerken haklarımızı bilmeliyiz. Şikayet, tehdit ve engelleme gibi durumlar ile karşı karşıya kaldığımızda nasıl bir yol izleyeceğimizi ve kendimizi nasıl savunacağımızı bilirsek, köpeğimizle birlikte daha huzurlu yaşayabiliriz.

Daha önce sayfalarımızda “Apartmanda evcil hayvan beslemek” adlı konu başlığı ile birçok kanuni bilgiyi sizinle paylaşmıştık. Bu yazıda ise, Mutlu Vet Veteriner Muayenehanesi Facebook sayfasında yayınlanan Av.Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu röportajını sizlerle paylaşıyoruz. Bu röportajda Av.Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu apartmanda köpek besleyen insanların yaşayabileceği sorunlardaki kanuni haklarını anlatıyor.

Apartmanda köpek beslerken haklarınızı bilin

Evde köpek beslemem sorun olur mu?

Bu konuda apartman yönetim planına bakmak gerekir. Planda açıkça “hayvan besleme yasağı” var ise; hakkınızda Kat Mülkiyeti Kanunu uyarınca Yönetim Planına aykırılıktan tahliye davası açılabilir

Apartman Genel Kurul Kararı ile hayvanımı evimden göndermem sağlanabilir mi?

Yönetim Planı esastır. Genel Kurul Kararı ya da Yönetim Kurulu Kararı ile evdeki hayvana dokunulamaz.

Belediyeden Zabıta gelip hayvanımı alabilir mi?

Belediye, en fazla evde hijyen problemi var ise çevreye verilen rahatsızlıktan, pislikten ötürü para cezası kesebilir. Hayvanın evden gönderilmesini sağlama hakkı bulunmamaktadır.

Apartmanda Rottweiler gibi iri bir köpeğe bakmak, evden atılmaya sebep olarak gösterilebilir mi?

Yönetim Planında “Evde hayvan bakma yasağı” var ise; 3 kg’lık bir hayvan da, 30 kg’lık bir hayvan da tahliye davası açılarak evden gönderilir.

Eğer Yönetim Planında yasak yok ise, sırf bir hayvan 30 kg diyerek, evden gönderilmesi istenemez.
Tabii, eğer sahibi tarafından tehlikeli ve saldırgan olarak yetiştirilmiş ve bilinçsizce de etrafta serbest bırakılan bir köpek söz konusu ise; hem Türk Ceza Kanunu madde 177 uyarınca Savcılığa şikayet etmek mümkün, hem de Kat Mülkiyeti Kanununda yer alan kat maliklerinin yükümlülüklerine aykırı davranmaları nedenine dayanarak dava açılması mümkündür.

Köpeğim uslu, geceleri de dışarıdan havlama sesi duymadığı sürece çok havlamıyor, fakat komşular abartıp “çok havladığını” iddia ederek apartmandan köpeğimi yollatmaya çalışıyor, yapabilirler mi?

Öncelikle Yönetim Planında evde hayvan besleme ile ilgili yasak olup olmadığına bakmak lazım.
Yasak var ise; dava, hayvanın tahliyesi ile sonlanır. Eğer yasak yok ise; o zaman evde keşif ve bilirkişi incelemesi yapılarak hayvanın iddia edildiği kadar çok havlayıp havlamadığına, ses yüksekliğine bakılması gerekir.

Ev sahibi olsam ya da kiracı olsam ne değişir?

Yine kilit nokta; Yönetim planında “evde hayvan beslenmesi ile ilgili yasak” olup olmadığıdır. Yasak var ise kiracının tahliyesi, Mal Sahibi tarafından istenebilir.
Yoksa; kiracı veya mal sahibi olmak, diğer kat maliklerine karşı bir şeyi fark ettirmez.

Ev sahibim evde köpek ile birlikte yaşamam konusunda sorun çıkarmıyor, apartmandakiler şikayetçi. İmza toplayıp şikayet edebilirler mi?

Yine bakılması gereken husus; “evde hayvan beslenmesi ile ilgili yasak” olup olmadığıdır. Yasak var ise; direkt olarak Kat Mülkiyeti Kanununa aykırılıktan hayvanın evden tahliyesi için dava açabilirler.
Eğer yasak yok ise; bu sefer diğer kat malikleri, evdeki köpeğin diğer komşulara rahatsızlık verdiği iddiasını ispat ederek bu davayı açabilirler.
DAVA YOLUNA GİDİLMEDEN, İMZA TOPLANARAK, hayvanın evden gitmesi sağlanamaz.

Polisin köpeğimizi gelip evden alma hakkı var mı?

Hayır yoktur.
Her ne kadar kabul etmesek de, Türk hukukunda hayvan “mal” olarak kabul edilmektedir.
Ve kişilerin, mülkiyet hakları, Anayasal bir hak olarak korunur.

Köpeğimizi kimler elimizden alabilir?

Yargılama sonunda aleyhte bir karar çıkar ise, İcra marifetiyle evimize geldikleri zaman köpeğimizi alabilirler.
Bir de “Yasaklı Irklar ile ilgili Genelge”, uygulamaya konulur ise, hakkında şikayet yapılan hayvan görüldüğü yerde, yetkililer tarafından alıkonulabilir.

Bir köpeğin çıkardığı ses ne zaman gürültü olarak sayılabilir?

Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği altında, hayvan sesleri sayılmamıştır. Bir köpek sırf havlıyor diye, hakkında tahliye kararı çıkarılamaz. Bu konuda; çok güzel bir mahkeme kararı bulunmaktadır. Bir köpeğin sadece doğası gereği havlaması, tahliye nedeni sayılamaz denilerek, hayvan sahibi lehine, dava reddedilmiştir. Tabii, sahibi tarafından sürekli evde yalnız bırakılan sabahtan akşama uluyan bir köpek, diğer kat malikler açısından rahatsızlık verici olacaktır.

Evcil hayvanımdan ötürü gürültü konusunda açılmış davalar konusunda ne yapabilirim?

Yukarıda da izah ettiğim üzere, bu davada, Yönetim Planında yasak yok ise mahallinde yapılacak keşif ve bilirkişi incelemesi neticesinde hüküm kurulacaktır.
Herkese, davalardan ve adliye koridorlarından uzak günler dilerim.
Av. DENİZ TAVŞANCIL KALAFATOĞLU
İSTANBUL BAROSU
HAYVAN HAKLARI KOMİSYON BŞK. YRD.

Röportaj kaynağı: Mutlu Vet Veteriner Muayenehanesi Facebook sayfası

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ