evcilclub

Akvaryumda Pirana Bakımı

Akvaryumda Pirana Bakımı

Akvaryumda pirana bakımı hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Evcil pirana balıkları beslenmesi. Piranalar için akvaryum suyu sıcaklığı, akvaryum boyu.

Akvaryumda Pirana Bakımı

Gerilim ve aksiyon filmlerinde, tatlı sularda insanlara yaptıkları saldırılar ile tanıdığımız “Pirana Balıkları” bazı akvaryum severler tarafından ev akvaryumlarında beslenir. Doğru bakım ile kolaylıkla beslenen bir balık türü olan pirana balıkları doğal hayatta Güney Amerika ve Afrika’da yaşar.

Genel Özellikleri

İki farklı türü vardır. Küçük olanların boyları yaklaşık 10 cm civarında, Pacu ismi de verilen büyük olanların ise yaklaşık 30 cm civarındadır. Ayrıca Pacu Piranalar vejeteryan pirana olarakta bilinir. Bakım şartlarına göre 4 ile 15 yıl arasında yaşayabilir.

Akvaryumda Pirana Bakımı

Uygun Akvaryum

Piranalar ılık sularda yaşarlar. Akvaryum suyu sıcaklığı, 24,5 ºC ile 28,5 ºC arasında olmalıdır. Ortalama sıcaklığından daha soğuk olan sularda, bağışıklık sistemleri çok zayıflar. Ortalamadan yüksek olan sıcaklıklarda ise solunum problemleri ile oksijen yetersizliği yaşayabilir. Piranalar büyük balıklar oldukları için, akvaryum büyüklüğünü, balık başına 8 litre olacak şekilde ayarlamak gerekir. Akvaryum suyunu çok kolay kirleten bir balık türüdür. Haftalık %10-%15 oranında su değişimi gerekebilir. Gizlenmeyi seven balıklardır. Günün çoğu kısmını akvaryum içerisinde gizlenerek geçirebildikleri için, akvaryum dekorasyonunu buna göre düzenlemek gerekir.

Beslenme

Piranalar sanılanın aksine sadece et ile beslenmezler. Birçok balık türü gibi hepçildir ve hem etle hemde bitkiler ile beslenebilirler. Uygun beslenme için, etçil balık yemleri ile birlikte haftada yada 10 günde bir haşlanmış sebzeler verebilirsiniz. Ayrıca arasıra dondurulmuş canlı yemlerde verilebilir. Günlük yemlenen piranaların beslenme saatini düzenli tutmak gerekir. Yedikleri yiyeceklere aniden saldıran balıklar oldukları için, beslenme sonrasında yiyecek artığı kalırsa, su çok kirlenebilir. Bu nedenle düzenli beslenme saati ile, balıklara beslenme alışkanlığı kazandırılabilir.

Cinsiyet ayrımı

Piranalarda net bir cinsiyet ayrımı yapılamamaktadır. Ancak vücut yapılarına göre bir ayrım yapılabilir. Erkek piranaların gövdesi daha ince ve uzun yapılıyken, dişi pirana balıklarının daha kısa ve geniş yapılıdır.

Pirana Beslerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Piranalar akvaryumlarda tek tür olarak beslenmelidir. Avcı bir balık oldukları için, akvaryuma eklenen farklı balıkların ömrü çok kısa olacaktır.

Pirana beslenen akvaryumlar, çocukların ulaşamayacağı yerlerde olmalıdır. Akvaryum içerisine uzanan bir eli, yem sanabilir ve ısırablirler.

Aç kaldıklarında yada fırsat bulabildiklerinde diğer evcil hayvanlar, hatta insanlara da saldırabildikleri için, birçok ülkede evcil olarak beslenmesi yasaktır. Ancak Türkiye’de böyle bir yasak henüz yoktur.

Avcı bir hayvan olan pirana balıklarının bakımı hakkında tüm sorumluluk akvaryum sahibinde olmalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Harun gümüş dedi ki:

    Bizde on adet pirana vardı yeni gelen eleman akvaryum a şeker atmış sabah geldiğimiz de 8 ölü 2 tane si canlı kalmış neden olabilir şekerin ne gibi zararı var

BİR YORUM YAZ