evcilclub

Akvaryum Suyu Nasıl Değiştirilir?

Akvaryum Suyu Nasıl Değiştirilir?

Akvaryum bakımının sorunsuz ve mükemmel olması çok zor bir ihtimaldir. Ancak düzenli bakım ile tüm sorunlar minimuma indirilebilir, kontrol atına alınabilir ve temiz bir akvaryum ortamı sağlanabilir.

Akvaryum Suyu Nasıl Değiştirilir?

Akvaryumun düzeni ve sağlığı için yalnızca düzenli su değişimi yeterli olmaz. Balıklar için çok stresli bir durum olsa da, düzenli genel temizlik de akvaryum sağlığı, temizliği ve düzeni açısından çok önemlidir. Bakınız: Akvaryum Temizliği

Su Değişimi Neden Önemli?

Genel temizlik kadar stresli bir durum olmayan su değişimini birçok akvaryum sahibi ihmal eder. Düzenli su değişimi yapılmadığında akvaryumdaki su kirliliği dahada hızlanır ve balıkların zayıf düşmesine, hatta hastalanmalarına neden olabilir.

Her akvaryumda haftalık olarak su değişimi yapılması, su temizliği ve balıkların sağlığı açısından çok faydalıdır. Su değişimi demek akvaryumlara azalan su miktarı kadar su eklemek değildir. Su değişimi her akvaryumdan belli bir miktar suyun alınarak yerine temiz su eklenmesidir.

Bu yazımızda haftada yalnızca maksimum 1 saatinizi ayırarak kolay ve temiz bir şekilde su değişiminin nasıl yapılacağını detaylı şekilde bulabileceksiniz.

İlk Adım; Akvaryumdan Su Çekme

Akvaryum suyu değişimini iki farklı uygulama ile basit şekilde anlatalım. İlk adımda akvaryumdan su çekme işlemini, ikinci adımda ise akvaryuma yeni su ekleme işlemini yapabilirsiniz.

30 – 45 Litrelik Akvaryumlar İçin

Eğer küçük bir akvaryuma sahipseniz, 30 -45 litre arası bir akvaryumun suyunu dakikalar içerisinde değiştirebilirsiniz. Bu işlem için yalnızca bir dip sifonu ve kova yeterli olacaktır. Ancak lütfen dikkat edin; Bu işlem için evde günlük hayatta kullanılan temizlik kovalarını kullanmayın. Akvaryum bakımı için ayrı bir kova edinin ve bu kova içerisine önce veya sonra asla kimyasal madde konmadığından emin olun.

Akvaryum Suyu Nasıl Değiştirilir?

Su değişimi yapmak için öncelikle dip sifonu ile akvaryumdan kovaya su çekin. Çekeceğiniz su miktarı yaklaşık %25 – %30 civarında olmalı. Diğer bir deyişle çektiğiniz suyun, akvaryum suyunun 4’de 1’inden az, 3’de 1’inden fazla olmamasına dikkat edin.

Ölçü miktarından emin olmak için üzerinde litre miktarını gösteren bir kova kullanabilirsiniz. Akvaryumun kaç litre olduğunu bildiğinize göre, bu kovaya çekeceğiniz suyun litresini de buna göre bilirsiniz.

Büyük Akvaryum İçin

Büyük akvaryumlardan su tahliyesi yapmak biraz daha fazla zaman alabilir. Bu işlem için daha büyük kova ve daha büyük bir sifona ihtiyacınız olacak. Büyük sifon kullanırken sifonu yerleştirdiğiniz yere dikkat etmelisiniz. Zira akvaryumdan su tahliyesi yaparken, küçük balıkları da tahliye edebilirsiniz.

Akvaryum boyutu büyük olsa da çekilecek su miktarı yine yaklaşık %30 civarında olmalıdır. Çünkü, su değişimi balıklar için sağlıklı, akvaryum temizliği için gerekli bir işlem olsa da, ani su değişimleri ve fazla miktarda su değişimi balıkları strese sokabilir. Bakınız: Akvaryum Balıklarında Stres

Bu nedenle büyük akvaryumlarda su değişimi yaparken, gerek tahliye edilen su miktarına, gerekse eklenecek olan suyun sıcaklık değerine özellikle dikkat etmek gerekir.

İkinci Adım; Yeni Suyu Eklemek

Akvaryuma su ekleme işlemi, su çekme işleminden daha kolaydır. Yeni eklenecek su için profesyonel bir akvarist suyun birçok değerini hesaplayarak yeni eklenen suyun eski su ile birebir olmasını sağlayabilir. Ancak amatör olarak evlerinde akvaryum bakımı yapanlar,  dinlendirilmiş musluk suyunu ideal sıcaklıkta muhafaza edip, akvaryuma ekleyebilirler. Çünkü akvaryum balıklarının ihtiyacı olan Ph değerine en yakın su musluk suyudur.

Yeni suyu akvaryuma eklerken yavaşça, zemindeki kumu bulandırmadan ve akvaryumda dalga oluşturmadan eklemeye özen gösterin.

Eklenen suyun sıcaklığı

Yeni eklenecek suyun sıcaklığı, akvaryumda bulunan su sıcaklığına mümkün olduğu kadar yakın olmalıdır. Aksi halde balıklarda anormal davranış özellikleri ve stres görülebilir.

Eğer yeni eklenen su sıcak ise, balıkların hareketlerinde yavaşlama ve yüzeye yakın yüzme gibi davranışlar görebilirsiniz.

Eğer yeni eklenen su soğuk ise, balıkların hareketlerinde hızlanma ve saldırgan davranışlar gözlemleyebilirsiniz.

Düzenli ve sorunsuz akvaryum bakımı için, akvaryum temizliği ile beraber su değişimi de oldukça önemlidir. Bu basit uygulama ile haftada yalnızca 1 saatinizi ayırarak daha temiz bir akvaryuma ve daha sağlıklı balıklara sahip olabilirsiniz.

Yararlanılan kaynaklar:
Bilgi için; wikihow.com, pethelpful.com, tropical-fish-success.com
Görseller için: juenpetmarket.com, hepsiburada.com

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ