evcilclub

Airedale Terrier (Kral Teriyer)

Airedale Terrier (Kral Teriyer)

Airedale Terrier bir Av Köpeği türüdür. Çok cesur ve sağlam karakterli, onurlu bir köpek türüdür. Bu cesaretinden ötürü avcılık dışında bekçi köpeği olarak kullanılır. Bekçilik özellikleri enerjisi, dayanıklılığı, cesareti ve zekasından dolayı oldukça iyidir. Yabancılara karşı genelde uyumlu bir türdür. Ancak içgüdüleri ve zekası onların anormal davranışlarda bulunan bir yabancıyı fark etmelerini sağlar. Domuz, ayı ve kurt avlarında iz sürücüdür.

Ayrıca suyu ve yüzmeyi çok sever. Bu özelliğinden dolayı onlara su teriyeri ve su samuru gibi isimler takılmıştır. Alttaki video da suyu ne kadar sevdiğini izleyebilirsiniz. Tüm av köpekleri gibi uzun yürüyüşü ve koşmayı sever. Ağır egzersizlerden hoşlanır ve bu nedenle enerjisini boşaltamadığı zamanlarda ev içerisinde yıkıcı oyunlar oynayabilir. Airedale Terrier ‘ler bazı durumlarda hiperaktif davranışlar sergileyebilirler.
Eğer sıkılır ve oyun oynamak isterlerse onları durdurmak zor olabilir. Amerika Birleşik Devletlerinde Airedale sahipleri ile yapılan anketlerde sahiplerinin onları tanımlarken “Oyun isteklerine cevap vermezsek tek başlarına bir evi yok edebilirler.” şeklinde ifadeler kullanmaları çok dikkat çekicidir. Havlama konusunda hiç çekinmeyen bu tür özellikle oyun oynamak istediğinde çok havlayabilir. Diğer evcil hayvanlar ile uyumsuz olabilir. Özellikle avcılık içgüdüleri nedeniyle kemirgenler ile ve kovalama içgüdüleri nedeniyle kediler ile aynı ortamda beslenmesi sakıncalı olabilir. Ayrıca Airedale ‘ler sert oyunları sevdikleri için çocuklar ve yaşlılar için de sakıncalı olabilirler.

Airedale Terrier uzun ve yumuşak tüylüdür. En az haftada 1 yumuşak fırça ile taranmalı ve yılda en az iki kez traş edilmelidir. Dik duruşlu, kuyruğu kısa ve düzdür. İnatçı bir yapısı vardır. Eğitimi zordur, itaat etmeyi sevmez. Genellikle aile içerisinde alfa (lider) konumunda olmaya meyillidir. Onlara liderin siz olduğunu kabul ettirmek zor olabilir. Ancak lider olduğunuzu kabul ettirdiğinizde onlara iyi bir eğitim verebilirsiniz. Zira çok akıllı ve yeteneklidirler.

Genel özellikleri;

  • boyu: 57-59 cm
  • ağırlığı: 17-22 kg
  • rengi: yüzü temiz, koyu kahve üzerine siyah
  • tüy yapısı: uzun, yumuşak tüylü
  • eğitimi: zor
  • hastalık yatkınlığı: kalp hastalıklarına yatkın
  • yaşam ömrü: 10-12 yıl

Kaynaklar:

Karakter analizi, ölçü değerleri ve tarih:

fci.be

Derleme, çeviri, bakım önerileri:

Evcilclub

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ