evcilclub

10 Farklı Tatlı Su Akvaryum Bitkisi

10 Farklı Tatlı Su Akvaryum Bitkisi

Akvaryum bitkileri, tüm akvaryumlarda daha canlı ve doğal bir görünüm sağlar. Aynı zamanda suyun filtrasyonuna yardımcı olduğu gibi, balıkların dinlenmesine ve hatta doğum yapmasına yardımcı olur. Kısacası akvaryum bitkileri hemen hemen tüm akvaryumlar için hayati önem taşır.

10 Farklı Tatlı Su Akvaryum Bitkisi

Bu konuda evcilclub ziyaretçileri için, bakımı ve büyümesi en kolay olan 10 farklı akvaryum bitkisini araştırdık ve sizler için derledik.

1- Java Moss

10 Farklı Tatlı Su Akvaryum Bitkisi

 

Java Moss, en yaygın kullanılan akvaryum bitkilerinden biridir. Dekorasyon amaçlı kullanılır. Zemine yumurtlayan balık türlerinin yumurtalarını gizlemesi için imkan sağlar. Hızlı şekilde büyür ve çok dirençlidir, özel bakıma ihtiyaç duymaz. Akvaryum zeminine çim halı gibi yayılır. Zeminde hafif bulanık bir görünüm oluşturur. 22-33 ºC sıcaklıklarda bakılabilir. Herhangi bir aydınlatmaya ihtiyaç duymaz, ancak ışık alan, aydınlık akvaryumlarda daha hızlı büyür.

2- Java Fern (Java Eğrelti Otu)

Java Fern (Java Eğrelti Otu)

Java Fern, tatlı su akvaryumlarında en sık kullanılan bitki türüdür. Orta boylu yeşil bir bitkidir. Her türlü dekora uyum sağlayabilir. Akvaryum balıkları için güzel bir dinlenme alanı sunar ve lepistes, melek balığı gibi küçük ağızlı balıkların sevdiği bir bitki türüdür. Çizgili, kalın bir yaprak demeti gibi görünür. 22 – 25 ºC sıcaklıklarda rahatça büyür. Düşük aydınlatmalarda veya orta seviye ışıklandırmalarda büyüyebilir.

3- Bodur Bebek Gözyaşları (Dwarf Baby Tears)

Java Fern (Java Eğrelti Otu)

Tatlısu Akvaryumları için, zemini kaplayan diğer bir bitki türüdür. Dekorasyon amaçlı kullanılır. Kalın yaprakları yavru balıklar için uygun gizlenme alanı oluşturur. Bol oksijen üreten bir akvaryum bitkisidir. Bazen yaprakları üzerinde hava kabarcıkları görünür. Kalın yapraklı ve sağlam görünümlü bir bitkidir. 22 – 30 ºC arasında bakılabilir, ancak en ideal büyüme sıcaklığı 33 – 35 ºC’dir. Parlak ışıklı akvaryumlarda daha sağlıklı ve hızlı şekilde büyür.

4- Anubias Nana

anubias-nana

Anubias Nana, tatlı su akvaryumu bitkileri arasında en kolay yetiştirilenlerden biridir. Su sıcaklığı dışında neredeyse hiçbir bakıma ihtiyaç duymaz. Kavisli yaprakları bulunur. 22 – 25 ºC sıcaklıkta büyür. Herhangi bir aydınlatma tercihi yoktur. Tüm akvaryum türlerine uyumludur.

5- Bodur Çim

bodur-cim

Bodur çim, tatlı su akvaryumları için çimden bir orman yaratabilir. Dekorasyon amaçlı ve sert zeminli, kayalık akvaryumları yumuşatmak için kullanılır. İnce yaprakları arasına gizlenen balıklar kendilerini kaybettirebilirler. Akvaryum zemininde harika bir dekor oluşturabilir. Yoğun olduğu bölgelerde karanlık gölgelikler yaratabilir. Kayalık akvaryumlarda iyi görünür. Çok kolay büyüyen bir akvaryum bitkisi olduğu için, zamanla uçlarını kırpmaya başlayabilirsiniz. Çim gibi görünür, ince yapraklıdır. En ideal bakım sıcaklığı 23 – 28 ºC’dir. Parlak ışıklı akvaryumlarda daha hızlı büyür.

6- Marsilea Minuta

marsilea-minuta

Marsile Minuta, en dirençli akvaryum bitkilerinden biridir. Toprak zemin ve karanlık ile mükemmel uyum sağlar. Kalın yapraklı ve canlı yeşil renklidir. Yaprakları, yonca yapraklarına benzer. Ortalama 23 25 ºC sıcaklıklarda büyüyebilir. Fazla ışıkta değil loş veya hafif ışıkta daha kolay büyür.

7- Amazon Kılıç

amazon-kilici

Amazon Kılıç, büyük yapraklı bir tatlı su bitkisidir. Dirençli yapısı ile hızlı büyür. Büyük akvaryumlarda tercih edilir. Yapraklarının boyu 40 cm’ye kadar uzayabilir. 22 – 28 ºC sularda yaşayabilir. Orta seviyede bir aydınlatmaya ihtiyaç duyar.

8- Pigme Zinciri Kılıç

pigme-zinciri-kilic

Bodur bir kılıç türüdür. Akvaryum zemininde küçük çim demetleri şeklinde görünür. Çok dirençlidir, onu öldürmek neredeyse imkansızdır. Bakımı çok kolaydır. 22 25 ºC sıcaklıkta çok rahat büyüyebilir. Orta seviye aydınlatmaları tercih eder. Akvaryum balıkları için koruma alanı sağlar ve tüm akvaryum dekorlarına uyumludur.

9- Pogostemon Helferi

pogpstemon-helferi

Pogostemon helferi, farklı görünümü ile akvaryumlara dekoratif görünüm sağlar. Dalgalı yapısı ve yeşil yaprakları nedeniyle çekici bir tatlı su bitkisidir. Zig zag şekillidir ve çiçeklenerek ve 22 – 25 ºC sıcaklıkta büyür. Orta seviye aydınlatmaları tercih eder.

10- Sagittaria – Sagittarius

sagittaria

Sagittaria, kolay bakımlı bir tatlı su bitkisidir. 13 – 15 cm’ye kadar büyüyebilir. Çim demeti görünümündedir, ancak yaprakları çime göre daha kalındır. Kayalık veya ahşap dekorlu akvaryumlarda çok iyi bir görünüm sunar. Koyu yeşil rengi vardır. 22 – 25 ºC’de büyür. Orta seviye aydınlatmaları tercih eder. Akvaryum balıkları için ideal korunma ve gizlenme alanı sunar.

“evcilclub”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ